Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoZmarł Andrzej Kołodziejczyk

Zmarł Andrzej Kołodziejczyk

Dodano: 24.11.2021 Autor: Andrzej Zazgórnik

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Andrzeja Kołodziejczyka – wieloletniego kustosza Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, popularyzatora historii swojego rodzinnego miasta. Miał 74 lata. Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy współczucia. Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 27 listopada 2021 o godz. 9:00 w Kościele św. Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich przy ul. Żwirki 17.

Andrzej Kołodziejczyk urodził się 11 listopada 1947 roku w Piekarach Śląskich, w dzielnicy Szarlej, w rodzinnym domu przy ul. Kanałowej jako syn Józefa i Gertrudy z domu Górniok. Pasją zbieracką i historią zaraził go ojciec, który od 1926 roku związany był z lokalnym samorządem, dzięki czemu mógł przekazywać synowi wiedzę na temat przeszłości miasta. Andrzej Kołodziejczyk ukończył w 1965 roku Liceum Ogólnokształcące w Piekarach Śląskich.
 
Blisko 30 lat swojej pracy zawodowej spędził w Zakładzie Górniczo-Hutniczym “Orzeł Biały” (w latach 1965-1972 pomiarowy pod ziemią, w latach 1972-1974 technik mierniczy pod ziemią, w latach 1974-1982 specjalista mierniczy pod ziemią, w latach 1982-1983 młodszy górnik pod ziemią, w latach 1984-1990 górnik rabunkarz pod ziemią, w latach 1990-1993 górnik pod ziemią).
 
Pracę na rzecz lokalnej archiwistyki społecznej, zabezpieczenia tradycji i historii rozpoczął jeszcze w latach 60., gdy do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapisał go ojciec pracujący w strukturach powiatu tarnogórskiego, do którego należały wówczas Piekary Śląskie. W połowie lat 70. przyłączył się do Towarzystwa Miłośników Piekar Śląskich, a następnie uczestniczył w tworzeniu struktur Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej. Uczestniczył w pierwszym spotkaniu komitetu reaktywującego stowarzyszenie 1 grudnia 1980 roku i niemal we wszystkich późniejszych udokumentowanych zebraniach zarządu stowarzyszenia, w którym pełnił rolę sekretarza.
 
Po likwidacji Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej w 1991 roku i przekazaniu jej zbiorów do Urzędu Miasta, a później Miejskiej Biblioteki Publicznej, zgłosił gotowość przyjęcia posady kustosza Izby Regionalnej. Andrzej Kołodziejczyk związał się z piekarską Izbą Regionalną na wiele lat. Na straży lokalnego dziedzictwa historycznego stał do końca 2016 roku gdy przeszedł na zasłużoną emeryturę. Za swoją pracę na rzecz popularyzacji i ochrony piekarskich tradycji otrzymał Nagrodę Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im. Wawrzyńca Hajdy oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
 
Andrzej Kołodziejczyk zmarł 22 listopada w wieku 74 lat. Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 27 listopada 2021 o godz. 9:00 w Kościele św. Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich przy ul. Żwirki 17.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter