Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaKulturaKonkurs “Dobro wraca” organizowany przez MBP

Konkurs “Dobro wraca” organizowany przez MBP

Dodano: 28.06.2022 Autor: Karolina Wieczorek

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich zaprasza do udziału w rodzinnym konkursie literacko-plastycznym pn. „Dobro wraca”. Zadaniem uczestników jest stworzenie opowieści  na podstawie historii życia Ireny Gut-Opdyke i artystyczne ujęcie motywu dobra i pomocy bliźniemu w formie teatrzyku kamishibai. Celem konkursu jest przybliżenie mieszkańcom Piekar Śląskich postaci Ireny Gut-Opdyke i upowszechnienie wiedzy o jej życiu.

Konkurs adresowany jest do czytelników i sympatyków Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, mieszkańców miasta i wszystkich zainteresowanych tematem. Pracę konkursową można wykonać samodzielnie lub zespołowo w gronie rodziny lub przyjaciół. Nie obowiązują kategorie wiekowe. Każdy uczestnik indywidualnie lub grupa uczestników (rodzina, grupa przyjaciół, sąsiedzi) może złożyć w konkursie tylko jedną pracę.

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu pomysłu bajki i wykonaniu tego projektu w konwencji teatrzyku kamishibai, z motywem przewodnim szeroko pojmowanego czynienia dobra w stosunku do drugiego człowieka, inspirowanej życiem Ireny Gut-Opdyke.

Sztuka kamishibai to teatr papierowy lub obrazkowy, inaczej też teatr ilustracji (pochodzi od słów „kami” – papier, „shibai” – teatr) i jest to technika opowiadania oraz czytania wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynką – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki lub opowiadania. Technika ta wywodzi się z Japonii. Teatrzyk kamishibai to lekka drewniana scena, która stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania i przedstawiania treści literackich w artystycznej formie.

Bajki kamishibai wydane są w formie kart narracyjnych, a w konkursie zaproponowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Teodora Heneczka każdy sam wykonuje własne karty ilustracyjne i tworzy swoją historię. Zadanie polega na przedstawieniu opowieść w sposób graficzny, a konkursowa bajka ma być inspirowana życiem Ireny Gut-Opdyke – kobiety z zaszczytnego grona Polaków odznaczonych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, która z narażeniem życia ratowała Żydów przed zagładą w trakcie II wojny światowej. Konkurs ma na celu także przybliżenie mieszkańcom Piekar Śląskich sylwetkę, życiorys i wybory jednej z przedwojennych mieszkanek ich “małej ojczyzny”.

Termin składania prac na konkurs upływa 31 sierpnia 2022. Pracę należy złożyć w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kalwaryjskiej 62d w Piekarach Śląskich. Otwarcie kopert z danymi uczestników i ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 7 września na stronie internetowej biblioteki oraz w mediach społecznościowych. Dla zwycięzców i uczestników wyróżnionych zaplanowano nagrody o łącznej puli 1500 zł.

Udostępnij artykuł