Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoOrganizacje pozarządoweZałożenie stowarzyszenia zwykłego

Założenie stowarzyszenia zwykłego

Stowarzyszenie zwykłe to jedna z form organizacji pozarządowych, której założenie jest prostsze i mniej formalne niż innych typów stowarzyszeń. Jest to struktura, która nie wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kroki do założenia stowarzyszenia zwykłego:

  1. Zebranie założycieli
    Stowarzyszenie zwykłe musi zostać założone przez co najmniej 3 osoby. Osoby te powinny się spotkać, aby podjąć decyzję o powołaniu stowarzyszenia.

  2. Przygotowanie i uchwalenie statutu
    Na pierwszym zebraniu należy opracować i uchwalić regulamin stowarzyszenia. Dokument ten określa w szczególności nazwę stowarzyszenia zwykłego, cel lub cele, teren i środki działania, siedzibę, przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie zwykłe albo zarząd, zasady dokonywania zmian regulaminu działalności, sposób nabycia i utraty członkostwa, a także sposób rozwiązania stowarzyszenia zwykłego.

  3. Wybór władz stowarzyszenia
    Stowarzyszenie zwykłe reprezentuje przedstawiciel albo zarząd. Stowarzyszenie zwykłe, które zamierza posiadać zarząd, określa w regulaminie działalności tryb jego wyboru oraz uzupełniania składu, kompetencje, warunki ważności jego uchwał oraz sposób reprezentowania stowarzyszenia zwykłego, w szczególności zaciągania zobowiązań majątkowych. Stowarzyszenie zwykłe, które zamierza posiadać organ kontroli wewnętrznej, określa w regulaminie działalności tryb jego wyboru, uzupełniania składu oraz jego kompetencje.

  4. Zgłoszenie stowarzyszenia do ewidencji
    Stowarzyszenie zwykłe, w przeciwieństwie do stowarzyszenia zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym, jest ewidencjonowane w odpowiednim rejestrze gminy, w której ma swoją siedzibę. Należy złożyć wniosek do urzędu gminy (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) o wpisanie stowarzyszenia do ewidencji stowarzyszeń zwykłych.

  5. Dokumenty do złożenia w urzędzie
    Przedstawiciel reprezentujący stowarzyszenie zwykłe albo zarząd składają na piśmie organowi nadzorującemu właściwemu ze względu na siedzibę stowarzyszenia zwykłego wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych, zwanej dalej “ewidencją” , dołączając:
    1) regulamin działalności;
    2) listę założycieli stowarzyszenia zwykłego, zawierającą ich imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli;
    3) imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie zwykłe albo członków zarządu;
    4) imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL członków organu kontroli wewnętrznej, o ile regulamin działalności przewiduje ten organ;
    5) adres siedziby stowarzyszenia zwykłego.

    Jeżeli wniosek o wpis składa zarząd, podpisują go wszyscy członkowie zarządu. Zgłoszenie wpisu do ewidencji stowarzyszeń zwykłych 

  6. Wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych
    Po złożeniu kompletnych dokumentów, wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje wpisu do ewidencji stowarzyszeń zwykłych. O wpisie do ewidencji stowarzyszenia zwykłego urząd wydaje zaświadczenie.

  7. Rozpoczęcie działalności
    Po wpisaniu stowarzyszenia do ewidencji, organizacja może rozpocząć działalność zgodnie z przyjętym regulaminem.