Przypomnienie dla organizacji pozarządowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Zgodnie z wymogami ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML), każda organizacja pozarządowa funkcjonująca w Polsce ma obowiązek przestrzegania określonych procedur związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Obowiązek ten dotyczy również fundacji i stowarzyszeń, zgodnie z zapisami art. 25a ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz art. 14a ustawy o fundacjach.
Na podstawie przepisu art. 2 ust. 1 pkt. 21 i 22 ustawy AML zarówno fundacja, jak i stowarzyszenie (wyłączając stowarzyszenia zwykłe) są instytucjami obowiązanymi, w zakresie w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej 10 tysięcy euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzana jako jedna operacja lub kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane. Ponadto z przepisów ustawy AML zawartych w art. 2 ust. 1 pkt. 20 wynika, że instytucją obowiązaną jest też podmiot, który prowadzi działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach w zakresie ustawy o grach hazardowych.
Oprócz tego zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt. 16 lit. c ustawy AML instytucją obowiązaną będzie również przedsiębiorca, który zapewnia siedzibę, adres prowadzenia działalności lub adres korespondencyjny oraz inne pokrewne usługi osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.
W oparciu o art. 25a Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach oraz 14a Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, właściwy starosta sprawuje kontrolę nad działalnością stowarzyszeń lub fundacji będących instytucjami obowiązanymi w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w zakresie zgodności jego działania z przepisami tej ustawy. W związku z powyższym instytucje obowiązane mają obowiązek bieżącego informowania o przypadku wystąpienia w organizacji sytuacji opisanych w cytowanych przepisach.
Niezastosowanie się do powyższego żądania skutkować będzie zastosowaniem sankcji, wynikających z Rozdziału 13 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Jak wskazuje art. 130 AML kontrole realizacji wymogów ustawy może przeprowadzać bezpośrednio Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz m.in.:
W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących wspomnianych regulacji prosimy o kontakt z pracownikami Biura Organizacji Pozarządowych, Kultury i Sportu pod adresem: ul. Żwirki 23a, Piekary Śląskie lub telefonicznie pod numerem: 32 77-61-471.