INFORMACJE OGÓLNE
Informujemy, że w mieście Piekary Śląskie jest możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. Z 2021 r., poz. 945 z późn. zm.).
W Urzędzie Miasta Piekary Śląskie (w budynku przy ulicy Bytomskiej 84, pokój nr 9) świadczona jest nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja.
Pomoc świadczona jest:
WYKAZ PUNKTÓW NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA
OBYWATELSKIEGO NA TERENIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE W 2025 ROKU:
Na poradę można umówić się:
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty:
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością. Prowadząc rejestrację zgłoszeń, dąży się do równomiernej rejestracji zgłoszeń osób uprawnionych odpowiednio do dyżurów w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Ogólnokrajowa lista dyżurów specjalistycznych
Informujemy, że Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło ogólnokrajową listę dyżurów specjalistycznych umożliwiających osobom fizycznym uzyskanie pomocy prawnej lub porady obywatelskiej niezależnie od miejsca zamieszkania w sprawach skomplikowanych, wymagających szczególnej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie. Aktualizowana na bieżąco lista jest dostępna pod adresem: https://np.ms.gov.pl/ w zakładce aktualności (dokładny adres: https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc/dyzury-specjalistyczne).
Przypominamy, że nieodpłatne porady są adresowane do osób, które nie są w stanie z własnych środków ponieść kosztów pomocy prawnej i obywatelskiej.
Osoby uprawnione do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
W przypadku sygnalistów nie ma zastosowania wymóg składania pisemnego oświadczenia potwierdzającego, że dana osoba nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku składa:
Dokumenty te należy przesłać do Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Piekary Śląskie (dopiero po ich sprawdzeniu i weryfikacji możliwe będzie zapisanie osoby na poradę prawną).
Po udzielonej poradzie prawnej wydane zostanie beneficjantowi zaświadczenie stwierdzające, że udzielona pomoc publiczna jest pomocą de mininis.
Informujemy, że:
Na podstawie zgromadzonych danych zostanie wydane zaświadczenie o skorzystaniu z pomocy de minimis.
Informacje na temat sposobu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (w tym nieodpłatnej mediacji) osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą się stawić w punkcie oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie również przez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania lub w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiające porozumiewanie się z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się, lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego, lub w innym miejscu dostosowanym do potrzeb tych osób.
Aby skorzystać z tej formy porady i otrzymać informację o dostępnych terminach należy złożyć „Zamówienie porady na odległość” wraz z podpisanym oświadczeniem (wzór wniosku do pobrania poniżej). Następnie zdjęcie lub skan dokumentu należy wysłać na adres e-mail: pomocprawna@piekary.pl albo dostarczyć do urzędu inną dostępną drogą. Po przekazaniu zamówienia do urzędu proszę oczekiwać na wyznaczenie terminu porady.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się
Informujemy, że osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się, chcące skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej/ nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mają możliwość skorzystać z zapisu na poradę prawną w Punkcie Informacji Mieszkańców Urzędu Miasta Piekary Śląskie przy ulicy Bytomskiej 84 za pomocą programu, korzystającego ze wsparcia tłumacza języka migowego bądź drogą mailową za pomocą adresu pomocprawna@piekary.pl.
W punkcie NPP/NPO istnieje możliwość udzielenia porady z udziałem tłumacza migowego. Prosimy o zapisywanie się na poradę prawną z usługą tłumacza z co najmniej 3 dniowym wyprzedzeniem.
Zasady i zakres udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej/ nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego/ nieodpłatnej mediacji:
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
W załączniku poniżej można znaleźć pełną listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa.