Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoGórnośląski Związek Metropolitalny – co to oznacza dla Ciebie?

Górnośląski Związek Metropolitalny – co to oznacza dla Ciebie?

Dodano: 22.08.2017 Autor: Szymon Krawiec

1 lipca 2017 r. powstała Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia. Na powierzchni 2500 km² w 41 największych miastach Śląska i Zagłębia mieszka ponad 2 miliony ludzi. Jest to także drugie co do wielkości centrum naukowe w Polsce i najlepsze miejsce do inwestycji. Metropolia to skarbnica potencjału, jaki zawarty jest w ludziach – najcenniejszym składniku tego wielkomiejskiego organizmu. Warto więc zainteresować się tematem, i dowiedzieć więcej o nowej metropolii.

Jeden dla wszystkich, wszyscy dla jednego – to recepta na sukces, którą chcą wspólnie realizować samorządy Górnego Śląska i Zagłębia. Dokładnie 41 gmin, w tym Piekary Śląskie, postanowiło stworzyć metropolię. W myśl zasady „razem można więcej i lepiej”, w GZM każda gmina będzie mieć wpływ na podejmowane decyzje. Jednocześnie każda gmina zachowa swoją odrębność i indywidualność.

Metropolia to szansa dla regionu i jego mieszkańców dająca wymierne korzyści dla wszystkich. Chodzi m.in. o większe wpływy z budżetu państwa, możliwość integracji i udoskonalenia transportu publicznego, większe oszczędności i zrównoważony rozwój regionu. Budżet metropolii wyniesie 300 milionów złotych, co pozwoli na realizację wielkich inwestycji w naszym najbliższym otoczeniu, nieosiągalnych dla pojedynczych gmin.

Mieszkańcy zyskają też m.in. dzięki wspólnemu biletowi na transport w Metropolii, czy lepszej możliwości rozwoju zawodowego. Wzbogaci się również oferta edukacyjna, kulturalno-rozrywkowa, sportowa i turystyczna. Wszystko to sprawi, że Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska stanie się wymarzonym miejscem do życia.

Silne i prężnie rozwijające się metropolie nie powstają jednak z dnia na dzień, ani nawet z roku na rok. Budowanie stabilnego ośrodka metropolitalnego jest długotrwałym procesem, obejmującym wszystkie obszary życia społecznego, wymagającym stworzenia mechanizmów administracyjnych, formalnych i prawnych, pozwalających na konstruowanie długofalowych strategii
i planów, te zaś powinny powstawać w oparciu o jak najlepsze rozpoznanie potrzeb mieszkańców. Wszak wszystkie metropolie na świecie, mimo wielu dzielących je różnic, mają jeden wspólny cel – poprawę życia swoich mieszkańców.

GZM przed pierwszym posiedzeniem Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przygotował folder promocyjny, który pozwala na bliższe zapoznanie się z ideą metropolii. W załączniki zamieszczamy bogato ilustrowane wydawnictwo w wersji elektronicznej, które zawiera podstawowe informacje na temat GZM oraz korzyści płynących z jego utworzenia.

Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na stronie www.gzm.org.pl w zakładce „Nowa Metropolia”. Jest ona na bieżąco uzupełniana między innymi o nowe informacje, materiały z mediów, artykuły o metropoliach itp.

Warto również obejrzeć krótki film promocyjny przygotowany przez GZM, zamieszczony na portalu Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=AEhXAvw0Qkw

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Pliki do pobrania