Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoRekordowa inwestycja w Piekarach Śląskich

Rekordowa inwestycja w Piekarach Śląskich

Dodano: 20.11.2017 Autor: acuda

Blisko sto milionów złotych władze miasta wydadzą na kompleksowy remont Osiedla Wieczorka. Pieniądze będę pochodzić z rekordowego dofinansowania przyznanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, z Unii Europejskiej oraz z kasy miasta.

Ten rekordowy projekt rewitalizacyjny zakłada zmianę systemu ogrzewania budynków – zlikwidowane zostaną wszystkie piece węglowe, a 81 budynków zostanie podłączonych do centralnego ogrzewania. Następnie zostanie wykonana kompleksowa termomodernizacja.

– Koniec z nieszczelnymi kominami, ryzykiem zaczadzenia, nieszczelnymi oknami, wilgocią, czy sypiącymi się tynkami. W ciągu czterech lat osiedle całkowicie się zmieni. Architekci wzorowali się na najlepszych rozwiązaniach krajowych i zagranicznych – podkreśla Sława Umińska – Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

W pierwszej kolejności podłączone zostanie centralne ogrzewanie. Koszty doprowadzenia ciepła do budynków poniesie MPEC, który już przygotowuje się do tej inwestycji. Następnie zostaną wykonane instalacje wewnętrzne i rozpocznie się termomodernizacja.

W pierwszym etapie remont obejmie budynki, następnie infrastrukturę: drogi, chodniki, trawniki i otoczenie budynków.

– Chcemy aby inne miasta mogły wzorować się na tym przykładzie. Kiedy zaczynaliśmy się przygotowywać do tego projektu niewiele osób chciało uwierzyć w tę ideę – mówi Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich – Przyznaję, że czasem patrząc na jego skalę sam nie wierzyłem, że damy sobie z tym radę. Mimo wszystko postawiliśmy wszystko na jedną kartę.

Na elewacjach pojawi się biały kolor w połączeniu z innymi barwami. Osiedle zostało podzielone na kwadraty, które zyskają własną, niezależną kolorystykę.

– Co więcej, budynki będą się różnić między sobą odcieniami. To na pewno odważna zmiana, ale projektanci chcieli aby było to modelowe osiedle i przykład ciekawej architektury – dodaje Krzysztof Turzański.

Jak wygląda harmonogram prac? Jeszcze w tym roku odbędą się spotkania wspólnot mieszkaniowych. Następnie zostaną podpisane podpisanie umowy z WFOŚ i ogłoszone przetargi.

W 2018 roku rozpoczną się prace: na starym osiedlu na ul. Andersa, Maczka, Papieża Jana Pawła II i Waculika. W 2019 prace będą kontynuowana na ulicy Maczka, Jana Pawła II, Waculika a następnie przeniosą się na ul. Armii Krajowej, Jankego, Okulickiego, Mastalerza. Rok 2020 to dalsze prace na Maczka, Armii Krajowej, Hallera, Kleeberga. Rewitalizacja zakończy się w 2021 roku pracami na Maczka, Waculika i Roweckiego.

Warto podkreślić, że bez pieniędzy zewnętrznych nie byłoby szans na realizację projektu. – Każdy z 81 budynków ma osobną dokumentację – liczącą około 160 stron. Razem kilkanaście tysięcy stron. Podobno jesteśmy jedynym miastem przygotowanym do tak kompleksowego projektu. Dokumenty do WFOŚ przywoziliśmy ciężarówką – mówi Sława Umińska-Duraj.

To był ogrom pracy, który wykonali pracownicy ZGM, a także wydział UM zajmujący się pozyskiwaniem środków zewnętrznych i urzędnicy powołani do specjalnego zespołu pracującego nad przygotowaniem wniosku.

Miasto pozyskało 50 milionów z WFOŚ, na które składają się: dotacja bezzwrotna w wysokości 30 mln złotych oraz nieoprocentowana pożyczka w wysokości 20 mln. Wkład własny do tego projektu wynosi 25 mln złotych – na co składa się 20 milionów z miejskiej kasy i 5 mln, które pokrywają właściciele mieszkań.

Pożyczka będzie spłacana przez 20 lat. Miasto 22 mln, a właściciele 5 mln. Łącznie poniesione koszty realizacji projektu wyniosą: 30 mln po stronie WFOŚ, 40 mln po stronie miasta i 10 mln po stronie właścicieli mieszkań.

Poza tym wyremontowanych zostanie jeszcze 5 budynków należących w całości do miasta . Środki na ten cel oraz remont budynku przedszkola (będzie dopasowany kolorystycznie do koncepcji) pochodzą z funduszy Unii Europejskiej. Całkowity koszt rewitalizacji szacowany jest na blisko 100 milionów złotych.

20 listopada na osiedlu odbyła się konferencja prasowa. Dziennikarze mogli zapoznać się z tematem rewitalizacji, a także porozmawiać z wiceprezydentem Krzysztofem Turzańskim, prezesem zarządu WFOŚiGW w Katowicach Andrzejem Pilotem, dyrektor ZGM w Piekarach Wiolettą Bielawską oraz członkiem zarządu MPEC w Piekarach Bartoszem Szuberem.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter