Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoOgród botaniczno-sensoryczny ZSS otwarty

Ogród botaniczno-sensoryczny ZSS otwarty

Dodano: 08.09.2023 Autor: Anna Jurczyńska

Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich, Sabina Chromy – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej, Wojciech Leśniak – przedstawiciel firmy Energo-Complex wraz z uczennicą szkoły dokonali uroczystego otwarcia ogrodu botaniczno-sensorycznego, powstałego z inicjatywy Pedagogów oraz Dyrekcji szkoły. W wydarzeniu uczestniczyli również: Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta, Łukasz Ściebiorowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, radny Czesław Wymysło, pedagodzy, uczniowie szkoły oraz Sponsorzy, bez których nie udałoby się wybudować oraz wyposażyć ogrodu. Spory fragment szkolnego podwórka, dotąd porośnięty chwastami i zaniedbany, zmienił się nie do poznania. Uczniowie zyskali zupełnie nową przestrzeń, gdzie mogą odpoczywać, a także uczyć się pielęgnacji roślin i uprawiać własny ogródek warzywno-owocowy, zaś nauczyciele – dodatkowe atrakcyjne miejsce do pracy z osobami z niepełnosprawnościami. 

Po przecięciu wstęgi Dyrektor ZSS, Sabina Chromy, oprowadziła zaproszonych gości po ceglanych alejkach nowo powstałego ogrodu, prezentując jego poszczególne części. Wszystkich zachwyciło nowe miejsce i gratulowali Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu oraz Wykonawcom doprowadzenia do końca inwestycji. Wojciech Leśniak – przedstawiciel firmy Energo-Complex przekazał na ręce Dyrektor drzewko długowiecznego dębu, które zostanie nasadzone w wybranej części ogrodu, po konsultacji z jego projektantem. Rozstrzygnięto również konkurs na nazwę ogrodu – najlepszą okazał się “Bajeczny Zakątek”, zaś nagrodę otrzymała pomysłodawczyni, uczennica szkoły, Maja Konieczny.

Budowa ogrodu botaniczno-sensorycznego rozpoczęła się 24 kwietnia 2023 r. Projekt wyszedł spod ręki, obecnej na otwarciu, Sabiny Cios – architekt krajobrazu z firmy FLOS w Radzionkowie. Ogród ułatwi codzienną pracę terapeutyczną, edukację i relaksację uczniów szkoły. W założeniu ma oddziaływać na wszystkie ludzkie zmysły. Został podzielony na fragmenty: w jednej z części rośliny “szumiące” mają wpływać na zmysł słuchu. Kolorowe kwiaty, krzewy i zioła w pełnym rozkwicie oddziałują na zmysł wzroku, natomiast wydzielając piękne zapachy, pobudzają zmysł węchu. W czwartej części ogrodu powstał warzywnik oraz nasadzono drzewka owocowe. Zmysł dotyku będzie stymulowany poprzez prace w ogrodzie, a także spacerowanie po miękkich ścieżkach. 

W realizację tego wspaniałego przedsięwzięcia zaangażowali się Sponsorzy: firma Energo-Complex Sp. z o. o. w Piekarach Śląskich, Centrum Ogrodnicze Kodan – wykonawca nasadzeń oraz sponsor ścieżki sensorycznej, którą reprezentowała na otwarciu ogrodu Monika Kosycarz-Bacik, Spart s. c. w Bytomiu, FU-H Cichowski&Cichowski w Bytomiu – wykonawca robót budowlanych, TanQuid Polska w Radzionkowie, RZOUG Gaz-Technika Sp. z o. o. w Katowicach, firma Hammock. Bez wsparcia i wiary w powodzenie projektu oraz pracy wielu osób – nie byłoby możliwe spełnienie wielkiego marzenia uczniów i grona pedagogicznego o własnym miejscu do nauki i odpoczynku na świeżym powietrzu. 

W ogrodzie nasadzono: zioła, kolorowe kwiaty, krzewy owocowe oraz miododajne rośliny, m.in. lawendę, która przyciąga pszczoły. Dzięki słonecznej i ciepłej aurze trawa nadal jest soczyście zielona, a w środkowej części ogrodu bujnie wyrosła kwietna łąka. Dopełnieniem całości są stoły i ławki ogrodowe, zasponsorowane przez firmę Tanquid. W ogrodzie do błogiego odpoczynku zachęca hamak, jaki ufundował Grzegorz Kieł, właściciel firmy „Hammock”. Uczniowie mogli już wypróbować, czy nowy hamak jest wygodny, a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Narzędzia ogrodnicze i sprzęt znalazły swoje miejsce w drewnianej altance. W jej wnętrzu wyprowadzono instalację, dzięki której będzie możliwe zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu. Dyrekcja ma w planie dalsze powiększanie ogrodu w przyszłym roku. 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter