Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoW 2020 każdy musi segregować śmieci

W 2020 każdy musi segregować śmieci

Dodano: 07.01.2020 Autor: Monika Pacukiewicz

W tym roku zmieniają się zasady segregowania śmieci i stawka opłaty za ich wywóz.

Podstawowa zmiana polega na tym, że w 2020 roku wszystkie śmieci mają być segregowane. Tej zasady muszą przestrzegać mieszkańcy domków jednorodzinnych, bloków i kamienic.

Stanisław Jarząbek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami informuje, że już rozesłano wezwania do około 700 właścicieli nieruchomości w Piekarach Śląskich, by zmienili pisemne deklaracje z tzw. nieselektywnych na selektywne zbieranie odpadów. Przy okazji każdy z właścicieli otrzymuje pakiet podstawowych informacji jak segregować.

Wprowadzane zmiany są wynikiem nowych, ogólnokrajowych przepisów. Każda polska gmina właśnie teraz wprowadza nowe zasady gospodarowania odpadami, a jednocześnie bardzo często podwyższane są również stawki za wywóz śmieci. W Piekarach nowa stawka wynosić będzie 25 zł od osoby (miesięcznie) – zgodzili się na to miejscy radni. Będziemy ją płacić od lutego – w terminie do 15 marca.

A co się stanie, jeśli będziemy wyrzucać nieposegregowane odpady lub posegregowane niedbale? Naczelnik Stanisław Jarząbek wyjaśnia, że pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej objeżdżający miasto i zbierający śmieci, będą spisywać protokoły, na podstawie których na właścicieli lub zarządców nieruchomości, w których odnotowano śmieci nieposegregowane lub posegregowane źle, będą nakładane kary.

Ile będzie wynosić taka kara? Ustawodawca dał możliwość nakładania kar nawet czterokrotnie wyższych niż bazowa stawka. Jednak władze Piekar Śląskich zdecydowały się tylko na dwukrotność. Osoba, która nie segreguje śmieci (lub robi to źle) zapłaci 50 zł zamiast 25 zł – od każdego członka rodziny. W budynkach wielorodzinnych odpowiedzialność będzie rozłożona na wszystkich mieszkańców.

Jak nauczyć się dobrego sortowania śmieci? Zasady segregacji odpadów przybliża ulotka, którą można pobrać z naszej strony –  https://piekary.pl/srodowisko/jak-segregowac/. Otrzymali ją już też wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości w Piekarach Śląskich. Ulotka powinna więc już być w każdym domu. Można ją też otrzymać w Referacie Odpadów (Urząd Miasta, ul. Bytomska 92, pokój 110).

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter