Dodano: 07.02.2019 Autor: Sylwia Łysakowska
Zbliżają się ferie zimowe. Każdego roku mróz i panujące warunki pogodowe zachęcają przede wszystkim dzieci i młodzież do odważnych wędrówek po zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz rzekach. Złudne przekonanie, że jest odpowiednia mocna pokrywa lodu może doprowadzić do tragedii, dlatego apelujemy, by nie wchodzić na zamarznięty lód.
W minionych dniach, ratownicy piekarskiego koła WOPR wraz ze strażnikami miejskimi i piekarską policją rozwiesili w szkołach i przedszkolach, a także w innych placówkach miejskich, plakaty informacyjne. Piekarskie służby mundurowe prowadzą także spotkania w placówkach oświatowych na temat bezpieczeństwa podczas nadchodzących ferii zimowych.
Apelujemy przede wszystkim do rodziców, ale także nauczycieli, opiekunów i wychowawców o przestrzeganie szczególnie najmłodszych przed niebezpieczeństwem związanym nie tylko z zamarzniętymi zbiornikami wodnymi, ale także podczas wyjazdów na półkolonie czy wycieczek górskich. Zwracajmy uwagę i nie bójmy się upominać osób (w szczególności młodzieży i dzieci), które zachowują się nieodpowiedzialnie i stwarzają niebezpieczeństwo zagrażające życiu.
Warto w tym miejscu przypomnieć kilka zasad, którymi należy się kierować w sytuacji zagrożenia:
Nigdy nie wchodź na lód, którego grubość nie została sprawdzona przez profesjonalistów (taką opinię w zasadzie może wydać tylko strażak lub ratownik). Pamiętaj, że głębokość zbiornika nie ma żadnego znaczenia! Jeśli wpadniesz do wody, Twoja odzież stanie się ciężka, buty zamienią się w “kawałki betonu”, ciało przeżyje szok termiczny (np. zrobi ci się ciemno przed oczami) – nie masz większych szans na samodzielne wydostanie się z wody. Unikaj wchodzenia na lód zwłaszcza, gdy nie ma z Tobą drugiej osoby, która w razie czego zawoła o pomoc.
Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której pod człowiekiem zapada się lód, po pierwsze natychmiast wezwij pomoc (najlepiej straż pożarną, która dysponuje profesjonalnym sprzętem do ratowania osób tonących).
DZWOŃ POD NUMER ALARMOWY: 112 lub 998
Jeżeli wokół ciebie są inne osoby, możesz je zaangażować w akcję ratowniczą. Pamiętaj jednak, że Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dasz radę, jeśli w okolicy nie ma nikogo, kto mógłby Ci pomóc jeśli i pod Tobą załamie się lód – nie próbuj rzucać się na ratunek.