Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaKulturaChór “Halka” wystąpił w telewizji

Chór “Halka” wystąpił w telewizji

Dodano: 13.01.2021 Autor: Andrzej Zazgórnik

Chór “Halka” Kozłowa Góra z Piekar Śląskich zaprezentował przed kamerami swoją twórczość. Dyrygent Nina Guzy i prezes Jerzy Zemelka opowiedzieli też o jubileuszu, pielęgnowaniu tradycji i strojach ludowych, w których występują artyści.

Przedstawiciele chóru “Halka” byli gośćmi programu “Dej pozór. Szoł tok Izoldy Czmok” emitowanego 10 stycznia w TVP Katowice. Odcinek poświęcony pasjom i hobby stał się znakomitą okazją do poruszenia tematów związanych z relacjami wewnątrz zespołu, strojami oraz rocznicą 110 lat działalności organizacji założonej 11 listopada 1911 roku. Na pytania redaktor Izoldy Czmok odpowiadali prezes chóru Jerzy Zemelka oraz dyrygent Nina Guzy.

Wokaliści zaśpiewali utwór “Zachodzi słoneczko”. Zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem. By go odtworzyć, wystarczy kliknąć w obrazek poniżej lub ten LINK:

Chór “HALKA” Kozłowa Góra z Piekar Śląskich to chór mieszany, założony 11 listopada 1911, w którym śpiewa ok. 40 chórzystów amatorów.  W latach 1949-1979 był Zespołem Pieśni i Tańca i upowszechniał śpiew i taniec na niezliczonych koncertach w całym kraju, na Dożynkach Centralnych, Świętach Młodości   i zlotach zespołów artystycznych. W repertuarze chóru znajduje się bogaty zbiór utworów świeckich, sakralnych i ludowych, a także opracowania muzyki rozrywkowej. Chór zawdzięcza swoje sukcesy artystyczne wspaniałym dyrygentom, wśród których wymienić należy Józefa Mitasa, Józefa Nowaka i Aleksandrę Poniszowską. Od roku 2013 chórem dyryguje Nina Guzy, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Chór koncertuje średnio ok. 20 razy w roku, w kraju i za granicą, występując w tradycyjnych strojach śląskich. Dużą wagę przywiązuje się do współpracy z innymi chórami. Nawiązane zostały przyjacielskie kontakty z organizacjami muzycznymi oraz wieloma chórami zagranicznymi, co zaowocowało zaproszeniami na międzynarodowe festiwale oraz koncerty.

 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter