Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoFirma Amister z dofinansowaniem na realizację ważnego projektu

Firma Amister z dofinansowaniem na realizację ważnego projektu

Dodano: 29.06.2020 Autor: Andrzej Zazgórnik

Na terenie Piekar Śląskich powstaje coraz więcej innowacyjnych technologicznie projektów. Jedną z wiodących piekarskich firm jest spółka Amister, której prezes zarządu dzisiaj podpisał umowę na dofinansowanie projektu „Opracowanie innowacyjnego systemu amiMeasure opartego na AI, optymalizującego efektywność energetyczną oraz emisję CO2”.

Amister sp. z o.o. sp.k. otrzymała dofinansowanie w ramach konkursu “Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach” organizowanego przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Warto podkreślić, że w ramach postępowania wpłynęło łącznie 95 wniosków, z których jedynie 48 otrzymało pozytywną ocenę formalną i merytoryczną a w tym gronie znajduje się piekarskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w rozwiązaniach dla przemysłu. Podpisana umowa opiewa na łączną kwotę 1 181 105,13 zł, z czego wysokość dofinansowania to 699 274, 40 zł.

– Ta umowa jest jedną z tych z konkursu 1.2, czyli prac badawczo-rozwojowych, które szczególnie nas cieszą w dzisiejszych, trudnych czasach. To sygnał, że firmy nie boją się inwestować w projekty wysokiego ryzyka, czyli w prace badawczo-rozwojowe. To bardzo dobry sygnał dla gospodarki całego regionu, że w konkursie, który rozstrzygnęliśmy, żadna z firm się nie wycofała. Projekt spółki Amister przyczyni się do oszczędności zużycia mediów w budynkach użyteczności publicznej. Finalnym produktem będzie kompletny system, oprogramowanie wraz z instalacją, który pozwoli zrealizować cele efektywności energetycznej i wpisuje się w ekotrendy. To ważne w kontekście tzw. zielonej gospodarki. Mam wielką nadzieję, że projekt zakończy się powodzeniem – mówi Krzysztof Spyra, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

-Pomysł narodził się dwa lata temu. Widzieliśmy z bliska, jak energia w przemyśle jest marnowana i kupowana ponad potrzeby zakładów i jaki istniał opór w oszczędzaniu energii. Widzieliśmy to na własne oczy w miejscach, gdzie przeprowadzaliśmy automatyzację. Lataliśmy do Chin, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Francji gdzie wykonywaliśmy prace i stamtąd zaczerpnęliśmy najlepsze wzorce. W 2018 roku narodził się pomysł pomiaru energii. Później go skonkretyzowaliśmy i zaczęliśmy opracowywać wniosek – podkreśla Jarosław Kaźmierczak Prezes Zarządu Amister sp. z o.o. sp. k.

Jakie działania zostaną podjęte w ramach dofinansowania? –Przedmiotem projektu są prace ukierunkowane na opracowanie autorskiego inteligentnego systemu opomiarowania zużycia energii i mediów pn. amiMeasure, dzięki któremu możliwe będzie zoptymalizowanie ich zużycia i magazynowania. Kompleksowy system pomiarowy dostarczy informacji nie tylko o całkowitym zużyciu lecz również wskaże nieprawidłowości w działaniu infrastruktury, zbyt wysokim poziomie napięć, niekorzystny współczynnik mocy czy wycieku wody – opisuje Paweł Sołtysik, kierownik działu Marketingu i Sprzedaży Amister Sp. z o.o. sp. k. 

-Firma istnieje na rynku 10 lat. Pierwszy raz skorzystaliśmy z dotacji. Aby skorzystać z dofinansowania unijnego, trzeba być sprawnym biznesowo i operatywnym. To kwestia odpowiedzialności za efekt końcowy i maksymalizacji sukcesu rozumianego jako wdrożenie na rynek. Jesteśmy na takim etapie, że śmiało możemy pozwolić sobie na realizację takiego projektu. Dla nas to dźwignia do dalszego rozwoju – mówi Paweł Sołtysik, kierownik działu Marketingu i Sprzedaży Amister Sp. z o.o. sp. k.

Jak istotne jest opisywane działanie dla władz Piekar Śląskich? Cieszy mnie to, że w naszym mieście działają przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek innowacyjne rozwiązania technologiczne. To pokazuje, że Piekary Śląskie są dobrym miejscem na rozwój biznesu – mówi Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.

Rozwiązania wprowadzane przez firmę Amister Sp. z o.o. sp. k. znajdą zastosowanie w Piekarskim Centrum Medycznym.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter