Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaSportGKS „Andaluzja” Brzozowice -Kamień obchodził jubileusz 95-lecia

GKS „Andaluzja” Brzozowice -Kamień obchodził jubileusz 95-lecia

Mija 95 lat odkąd powstał Górniczy Klub Sportowy „Andaluzja” Brzozowice-Kamień. Zawodnicy, trenerzy, przyjaciele klubu i zaproszeni goście jubileusz świętowali w dniach 22-23 lipca.

W minioną sobotę na stadionie MOSiR „Andaluzja” spotkali się piłkarze piekarskiego środowiska sportowego. Rozegrano trzy okolicznościowe mecze. W pierwszym pojedynku zmierzyli się przedstawiciele i członkowie Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce z drużyną FC Piekary. Wygrali ratownicy 6:5.

– Od lat wspieramy jako związkowcy ważne inicjatywy społeczne, a zwłaszcza sportowe. Dlatego bardzo chętnie pojawiliśmy się na jubileuszu „Andy” – podkreślił Paweł Wyciślok – przewodniczący Krajowego ZZRG w Polsce, związany również z klubem.

Podczas kolejnego meczu na boisko wybiegli oldboje „Andaluzji” i Orkanu Dąbrówka Wielka. W przeszłości zawodnicy obu drużyn wielokrotnie spotykali się w piekarskich derbach na różnych szczeblach rozgrywek. Tym razem mecz zakończył się zwycięstwem Oldbojów „Andaluzji” 6:2. Na koniec mieliśmy już przedsmak rozpoczynającego się wkrótce dla piekarskich ekip sezonu ligowego. Rozegrano mecz pomiędzy pierwszą drużyną GKS „Andaluzja”, a reprezentacją Piekar Śląskich. Wynikiem 6:5 wygrali jubilaci.

Drugiego dnia obchodów także nie zabrakło wielu emocji i wzruszeń. Świętowanie rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. św. Piotra i św. Pawła w Brzozowicach-Kamieniu w intencji byłych i obecnych zawodników, trenerów i działaczy klubowych z „Andaluzji”.

Następnie w Ośrodku Kultury „Andaluzja” odbyła się Akademia Jubileuszowa. Na niedzielnej uroczystości spotkali się byli i obecni działacze oraz członkowie klubu. Była to okazja do wspomnień oraz wręczenia odznaczeń i wyróżnień.

– Mało które miasto może się poszczycić tak bogatą historią sportową. Teraz najważniejszy jest nowoczesny patriotyzm, czyli działalność społeczna, kulturalna, ale także sportowa. Środowisko i tożsamość budują ci, którym chce się dla mieszkańców pracować – powiedziała prezydent Sława Umińska-Duraj. – Dziękuję za wszystko co robicie na co dzień, zwłaszcza za aspekt promocyjny – tam gdzie słychać o GKS „Andaluzja” – tam też wybrzmiewa nazwa naszego miasta. Życzę wam siły, zdrowia, wytrwałości i aby nigdy nie zabrakło wam pasji. Zawodnikom życzę sukcesów i aby omijały was kontuzje, trenerom – dobrych decyzji, a działaczom i sympatykom, by klub dalej tak wspaniale się rozwijał – dodała prezydent.

W sali Ośrodka Kultury można było zobaczyć także okolicznościową wystawę zdjęć ukazujących historię klubu.

Udział w uroczystej akademii wzięli przedstawiciele piekarskiego samorządu na czele z prezydent miasta Sławą Umińską-Duraj oraz radnymi, przedstawiciele środowiska sportowego, prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Mariusz Jędra oraz przedstawiciele Śląskiego Związku Piłki Nożnej i Podnoszenia Ciężarów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

Parę słów o historii GKS„Andaluzja”. Początki klubu sięgają roku 1922, kiedy to został założony pod nazwą Brynica – Kamień. Sekcja piłki nożnej przystąpiła do rozgrywek na najniższym wówczas szczeblu rozgrywek, czyli w klasie B. Przez lata zmieniała się nazwa klubu od K.S. „Brynica”, przez Górnik Brzozowice-Kamień po dzisiejszą GKS „Andaluzja” Brzozowice-Kamień w Piekarach Śląskich. Kluczowym w dziejach wydarzeniem było przyjęcie w roku 1945  formalnej opieki nad klubem przez ówczesną Kopalnię Węgla Kamiennego „Andaluzja”, która to przez długie lata, aż do ubiegłego dziesięciolecia wspierała aktywnie klub. Obecnie poprzez nazwę klub nawiązuje do górniczego rodowodu. Funkcjonowanie klubu opiera się również na sponsoringu lokalnych firm, osób prywatnych oraz dotacjach  ze strony miasta oraz na dużym, społecznym zaangażowaniu działaczy sportowych, trenerów i zawodników.

Przez lata w klubie działały oprócz piłki nożnej  różne sekcje sportowe: boks (1950-1952), gimnastyka (1950-55/1964-71), lekkoatletyka (1949-1980), kolarstwo (1956-1959), siatkówka (1985-1990), tenis stołowy (1949-1992). Do dziś funkcjonuje działająca od samego początku wspomniana sekcja piłki nożnej i od roku 1968 sekcja podnoszenia ciężarów.

Największym sukcesem piłkarzy były występy w III lidze w latach 90-tych. Był to okres kiedy o piłkarzach z „Andaluzji” mówiło się nie tylko w Piekarach Śląskich ale i w całym regionie. Od sezonu 2011/2012 piłkarze rozgrywają swoje mecze w rozgrywkach klasy A. Z sekcji piłki nożnej wyłoniło się przez lata wielu znakomitych piłkarzy, trenerów, działaczy sportowych, którzy zasilali również inne kluby. Piłka nożna w GKS „Andaluzja” integruje wokół sportu niezliczone ilości dzieci i młodzieży z terenu całych Piekar Śląskich, a zwłaszcza Brzozowic-Kamienia.

Sekcja podnoszenia ciężarów to kilkudziesięciu zawodników reprezentujących klub na szczeblu wojewódzkim, krajowym  i europejskim w rozgrywkach drużynowych i indywidualnych w rożnych grupach wiekowych od juniorów po seniorów i weteranów.

Zawodnicy największe sukcesy osiągają w startach indywidualnych. Przykładem mogą tu być w ostatnich latach, m.in. Sandra Spyra (medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Mistrzostw Polski Juniorów, Mistrzostw Polski Seniorów, Mistrzostw Europy Juniorów) oraz obecnie najlepszej zawodniczki Jolanty Wiór (m.in. złota medalistka Mistrzostw Polski juniorów do lat 17 oraz do lat 20, złota medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski, czwarta zawodniczka Mistrzostw Europy Juniorek do lat 17 i brązowa medalistka w rwaniu, uczestniczka Mistrzostw Świata juniorów w Peru gdzie uplasowała się na 8 pozycji). Obecnie aż trzy zawodniczki „Andaluzji” są członkiniami kadry Polski Juniorek: Jola Wiór, Wiktoria Barzak, Magdalena Dulęba.

Oczywiście medale kobiet to nie jedyne jakie przywożą ciężarowcy z rywalizacji na pomostach. Przez lata wiele z nich na Mistrzostwach Polski różnych kategorii wiekowych zdobyli również panowie, m.in.: Krzysztof Obrzud, Damian Idzik, Waldemar Lipiński, Krzysztof Bukarz, Marcin Dębski. W swoim dorobku sztangiści „Andy” mają również medale Mistrzostw Polski Weteranów: Marek Tokarz, Waldemar Lipiński, Dariusz Szymański, Artur Borecki, Jan Winkler, a nawet tytuły Mistrzów Świata jak Jacek Mazur (1999 Glasgow).

22 czerwca tego roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Piekary Śląskie z okazji 80. rocznicy usypania Kopca Wyzwolenia i 70. rocznicy nadania praw miejskich GKS „Andaluzja” otrzymał nagrodę „Zasłużony dla Miasta Piekary Śląskie”, co było niewątpliwie  ukoronowaniem i podziękowaniem dla wszystkich działaczy, trenerów, zawodników oraz sympatyków i kibiców, którzy przez 95-lat byli związani z klubem.