Historia budynku przy ulicy Bytomskiej 84
Dodano: 01.02.2021 Autor: Wojciech Maćkowski
Budynek zbudowano około 1870 roku (na mapach z 1880 r. jest on już zaznaczony) dla celów edukacji i oświaty ówczesnej gminy Szarlej. Pierwotnie był on siedzibą filii Katolickiej Szkoły Powszechnej (powstałej w 1864 r. z inicjatywy fundacji rodziny Henkel von Donnersmark linii siemianowickiej) pod nazwą Katolicka Szkoła Ludowa nr 1 powołanej dla dzieci z gminy Szarlej. Pierwsze zapisy w kronice szkolnej, obejmujące rok 1864, dotyczą głównie ilości uczniów, oddziałów i nauczycieli. W budynku istniała dokształcająca szkoła zawodowa z 4 oddziałami, szkoła dokształcająca wiejska z 6 oddziałami, szkoła specjalna z 4 oddziałami oraz ochronka dla 200 dzieci. Jako ostatnia, w latach 1938 – 1939, działała tu Publiczna Szkoła Powszechna stopnia trzeciego Nr 1 im. Królowej Jadwigi w Piekarach Śląskich. W okresie międzywojennym stanowił także siedzibę Gminy Szarlej.
W czasie drugiej wojny światowej budynek został otynkowany i przebudowany na cele biurowe, a swoją siedzibę miał w nim urząd gminny połączonych Piekar i Szarleja. Po drugiej wojnie światowej funkcjonowały w nim władze gminne i miejskie. Akta przebudowy z 1947 r. nie zachowały się, a autor projektu nie jest znany. Obecnie wciąż znajduje się tutaj ośrodek administracji samorządowej Miasta Piekary Śląskie.
Gmach usytuowany w centrum Piekar Śląskich, we wschodniej pierzei ulicy Bytomskiej, pierwotnie wolnostojący, obecnie z wtórną dobudówką od południa. Fasadą zwrócony jest na zachód, zaś podwórze gospodarcze obecnie wykorzystywane jest jako parking. Jest to budynek murowany z cegły pełnej o fundamentach kamiennych, elewacji tynkowanej. Występują na nim detale architektoniczne sztukatorskie – gzymsy, boniowane lizeny, obecnie wtórna okładzina z płytek ceramicznych znajdują się na cokole, we fragmencie elewacji frontowej i ryzalicie elewacji bocznej. Z pierwotnego wyposażenia budynku, częściowo zachowała się stolarka drzwiowa. Obecny kształt elewacji nadano w 2006 roku.