Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastomObywatel 2.0 zamiast dowodu osobistego

mObywatel 2.0 zamiast dowodu osobistego

Dodano: 11.09.2023 Autor: Wojciech Maćkowski

Dzięki ustawie o aplikacji mObywatel, dowód tożsamości w niej dostępny, zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych. Jak zweryfikować tożsamość w aplikacji mObywatel? Materiały szkoleniowe znajdziecie na specjalnej platformie szkoleniowej udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Nie trzeba już nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.

Przypominamy, że mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach: 

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty, 
  • przekraczając granicę kraju,

Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.

Materiały, które przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji, są podane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Dzięki temu załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie, u notariusza czy w sądzie będzie dużo łatwiejsze. Wyjmujemy telefon i otwieramy apkę – nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy dowodu i marnujemy czas czy czegoś nie załatwimy.

Na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” znajdziecie materiały szkoleniowe –instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznacie się z nowościami w aplikacji mObywatel.

mObywatela 2.0 można już bezpłatnie pobrać na swój smartfon. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Stara wersja mObywatela, którą wielu z nas ma już w telefonie zaktualizuje się sama, jeśli telefon ma włączoną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku trzeba będzie samemu ją zaktualizować.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter