Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoNabożeństwo majowe w Kaplicy Marii Hilf

Nabożeństwo majowe w Kaplicy Marii Hilf

Dodano: 24.05.2019 Autor: Martyna Grieger

Staraniem piekarskich społeczników już po raz piąty rusza akcja, mająca na celu przywrócenie pamięci zabytkowej Kaplicy Marii Hilf. 27 maja (tj. poniedziałek) o godzinie 17:00 odbędzie się w niej coroczne nabożeństwo majowe.

Wedle dawnych przekazów historia tego miejsca sięga prawdopodobnie czasów Króla Jana III Sobieskiego, chociaż pierwsza wzmianka datowana jest na 1827 rok, a murowany obiekt pochodzi z 1905 roku. Później z losem kaplicy splotły się też niełatwe dzieje naszego regionu i kraju, takie jak XIX-wieczne zabory, powstania śląskie oraz działalność NSZZ “Solidarność”. Na przestrzeni lat zabytek wielokrotnie popadał w ruinę i zapomnienie, jednak co pewien czas powracał do świetności. Niestety, u progu XXI wieku, wskutek aktów profanacji i wandalizmu wnętrze kaplicy zostało zamurowane, elewacja uległa zniszczeniu, a okoliczny teren zamienił się w otoczone zaroślami dzikie wysypisko śmieci.

Przy wsparciu społeczników od 2015 roku odbywa się tam akcja sprzątania zwieńczona nabożeństwem majowym. Dzięki tym działaniom opuszczone miejsce odżyło w świadomości mieszkańców i raz w roku jaśnieje pełnym blaskiem. Do tej pory w przedsięwzięciu pomagało ponad tysiąc osób, spod kaplicy wyjechało około 12 kontenerów (czyli prawie 100 tysięcy litrów!) śmieci, a otoczenie zmieniło się nie do poznania.

Nie inaczej będzie tym razem, jednak z uwagi na zakończenie sporu prawnego i przejęcie terenu kaplicy przez Miasto Piekary Śląskie będzie to wydarzenie szczególne. – Bardzo cieszymy się z tego faktu i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych paru lat pojawi się możliwość gruntownego remontu kaplicy. Na razie zachęcamy serdecznie do wspólnego udziału w nabożeństwie majowym, które odbędzie się jak zawsze w ostatni poniedziałek miesiąca, czyli 27 maja o godzinie 17:00 – mówi Piotr Kaszuba, jeden z organizatorów akcji.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter