Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoNie bądźmy obojętni na los bezdomnych

Nie bądźmy obojętni na los bezdomnych

Dodano: 13.01.2022 Autor: Andrzej Zazgórnik

Piekarscy policjanci w okresie zimowym zwracają uwagę na los osób bezdomnych. Regularnie sprawdzają, któraś z nich nie potrzebuje pomocy. To tym ważniejsze, że okres zimowy oraz związane z tym niekorzystne warunki atmosferyczne niosą realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Jeśli widzimy kogoś w potrzebie – reagujmy i poinformujmy służby, dzwoniąc na całodobowy, bezpłatny numer 987.

Policjantami, którzy szczególnie często monitorują sytuację bezdomnych są dzielnicowi, którzy zdają sobie sprawę z obecności takich osób w ich rejonach służbowych. Piekarscy policjanci w ostatnim czasie wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz strażnikami miejskimi sprawdzali miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Okres zimowy oraz związane z tym niekorzystne warunki atmosferyczne niosą realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Wiele osób bezdomnych pomimo świadomości zagrożenia związanego z wychłodzeniem organizmu nie podejmuje działań gwarantujących im bezpieczeństwo.

Najczęściej kontrolowane miejsca to ogródki działkowe, przystanki, klatki schodowe, pustostany gdzie można napotkać chociaż jedną osobę, która mogłaby potrzebować pomocy. W trakcie przeprowadzonych dotąd rozmów mundurowi informowali o formach pomocy, z jakiej mogą skorzystać napotkane osoby oraz gdzie mogą otrzymać gorący posiłek. Policjanci wręczali również przygotowane ulotki, na których znajdują się dane adresowe instytucji świadczących pomoc, jak również gorący posiłek.

Wiele osób świadomie pozostaje w zbudowanych przez siebie prowizorycznych schronieniach. Twierdzą, że taki styl życia im odpowiada. Miejsca „koczowisk” osób bezdomnych przez cały okres zimowy są systematycznie kontrolowane przez patrole policyjne.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby powiadamiali służby o każdej osobie, która mogłaby potrzebować pomocy w tym trudnym okresie. Niech los drugiego człowieka nigdy nie będzie nam obojętny.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie “Bezdomność”. 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter