Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoObchody Barbórkowe w Piekarach Śląskich

Obchody Barbórkowe w Piekarach Śląskich

Dodano: 05.12.2017 Autor:

4 grudnia to data niezwykle ważna dla wielu mieszkańców naszego regionu. W ten dzień przypada tradycyjna Barbórka – czyli górnicze święto, obchodzone od XIX wieku w dzień Świętej Barbary. W Piekarach Śląskich, jak co roku, uroczyście obchodziliśmy ten dzień.

Górnicze świętowanie w Piekarach Śląskich rozpoczęło się o godzinie 8.15 w momencie złożenia kwiatów przez delegacje górnicze oraz władze miasta pod pomnikiem “Ku czci pracowników kopalni Andaluzja pomordowanych przez najeźdźcę hitlerowskiego” przy kościele św. Piotra i Pawła w Kamieniu. Następnie uroczystości przeniosły się do cechowni KWK Piekary, w której ks. Władysław Nieszporek – proboszcz Bazyliki NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich – poprowadził modlitwę w intencji górników oraz ich rodzin.

Kolejną częścią oficjalnych obchodów był przemarsz zgromadzonych gości do kaplicy św. Barbary, znajdującej się na Kalwaryjskim Wzgórzu i złożenie przy niej kwiatów. Na całej trasie, którą przemaszerowali uczestnicy obchodów, pochodowi towarzyszyła Górnicza Orkiestra Dęta Piekary-Julian.

Następnie, o godzinie 10.00 w Bazylice NMP w Piekarach Śląskich odprawiona została msza święta w intencji wszystkich górników oraz osób związanych z górnictwem. Dalsza część uroczystości, jak również zabawa barbórkowa z udziałem Prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj oraz zaproszonych gości, odbyły się w Hali na Skarpie im. Józefa Wiśniewskiego w Bytomiu.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter