Pamięć o piekarskich olimpijczykach
Dodano: 05.02.2026 Autor: Wojciech Maćkowski
W dniu poprzedzającym rozpoczęcie XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo pod Pomnikiem Olimpijczyków z Brzezin Śląskich spotkali się radni, przedstawiciele środowisk sportowych, placówek oświatowych oraz mieszkańcy, aby upamiętnić naszych sportowców. W wydarzeniu udział brali Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Piekar Śląskich oraz Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta wraz z licznymi radnymi oraz poseł Łukasz Ściebiorowski.
Zebrani uczcili pamięci olimpijczyków z Brzezin Śląskich – gimnastyków Szymona Sobali (Helsinki 1952), Pawła Świętka (Helsinki 1952), i Aleksandra Rokosa (Rzym 1960, Tokio 1964, Meksyk 1968) oraz sztangistę Edwarda Ścigałę (Helsinki 1952) i piłkarza Huberta Banisza (Helsinki 1952), a także wyrażenia wsparcia i życzeń udanych startów dla polskich sportowców, którzy walczyć będą od 7 lutego we Włoszech o medale olimpijskie.
Spotkania przy Pomniku Olimpijczyków w przededniu kolejnych igrzysk olimpijskich zainicjował w roku 2016 radny a dzisiaj poseł Łukasz Ściebiorowski, który również dzisiaj złożył wiązankę kwiatów. Pomnik został odsłonięty we wrześniu 2014 roku z inicjatywy piekarskiego radnego Tadeusza Wieczorka, który także i dzisiaj uczcił ich pamięć.
Obecni byli przedstawiciele związków i organizacji sportowych z Henrykiem Kulą – prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej na czele, młodzieżowi radni, przedstawiciele jednostek i instytucji miejskich, młodzież ze szkół podstawowych, a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta.











