Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaKulturaPiekarski krój pisma do pobrania

Piekarski krój pisma do pobrania

Dodano: 20.10.2017 Autor: acuda

W ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich pt. „Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka” został przygotowany krój pisma „Heneczek”.

Pomysł zaprojektowania fontu zrodził się w związku z 200. rocznicą urodzin drukarza i 170. rocznicą otwarcia przez niego pierwszej polskiej drukarni w Piekarach.

Krój „Heneczek” jest wzorowany na czcionce użytej w książce „Matka świętych Polska, albo Żywoty świętych, błogosławionych, wielebnych, świątobliwych, pobożnych Polaków i Polek…”, wydrukowanej w Niemieckich Piekarach (obecnie Piekary Śląskie) w 1850 r. przez Teodora Heneczka. 

Autorem kroju jest Damian Langosz – absolwent wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i zdobywca wyróżnienia za najlepszy dyplom  w 2010 r. Damian Langosz skończył Akademicki Kurs Typograficzny, regularnie bierze udział w wykładach i warsztatach na temat  projektowania krojów pism – najczęściej w słoweńskich warsztatach projektowania pisma Typeclinic. Od 2015 r. współpracuje  z Marianem Misiakiem i projektuje kroje dla Threedotstype – polskiego sklepu fontowego. Obecnie pracuje jako font engineer na stażu w firmie Monotype.

19 października w Miejskiej Bibliotece odbyła się premiera kroju pisma „Heneczek”. Bibliotece zostało nadane imię Teodora Heneczka. Miało miejsce także wręczenie nagród w konkursie „Legenda o piekarskim drukarzu”.

Font jest dostępny na http://biblioteka.piekary.pl/do-pobrania/kroj-pisma-heneczek

Zdjęcia: Adam Telisz

Udostępnij artykuł