Piekary Śląskie świętowały Dzień Niepodległości
Dodano: 13.11.2017 Autor: acuda
W minioną sobotę świętowaliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie” w Parku Wolności w Szarleju.
Święto Niepodległości w Piekarach Śląskich rozpoczęły uroczystości pod Pomnikiem „Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach. Następnie piekarzanie i zaproszeni goście uczestniczyli w mszy świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej koncelebrowanej w intencji Ojczyzny i mieszkańców Piekar Śląskich z udziałem pocztów sztandarowych 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz orkiestry wojskowej.
Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie” w Parku Wolności w Szarleju.
– Święto narodowe jest jak sądzę, doskonałą okazją do ciągłego zadawania sobie pytania: czym jest dziś Polska, jeśli nie wyłącznie patosem, ułanem pod okienkiem, szarżą husarii pod Wiedniem, opadającymi jesienią liśćmi, melancholią Chopina, chwałą polskiego oręża? A może jest tylko zestawem schematów: godłem na ścianie, mazurkiem Dąbrowskiego i tym wierszem, ongiś posągowym – dziś karykaturalnym: kto ty jesteś polak mały, jaki znak twój orzeł biały? Czy tylko tym być potrafi? – mówiła Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.
– Kiedy w 1979 r. Jan Paweł II kończył pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny, powiedział wówczas na krakowskich Błoniach: „I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli (…) abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. Polska jako duchowe dziedzictwo – warte przemyślenia – powiedziała Prezydent.
Obchody Święta Niepodległości 11 listopada zakończył koncert okolicznościowy pt. „Nie pytaj o Polskę” w Ośrodku Kultury „Andaluzja” w Piekarach Śląskich. W repertuarze znalazły się m.in. kompozycje Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego i Maryli Rodowicz.
W uroczystościach w Piekarach Śląskich wzięli udział Prezydent Sława Umińska-Duraj, dr inż. Piotr Buchwald – Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie, radni Rady Miasta Piekary Śląskie oraz zaproszeni goście, wśród których byli m.in. Michał Wójcik – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Janusz Pasternak – radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Jerzy Polaczek – Poseł na Sejm RP, podpułkownik Grzegorz Gdula – Dowódca 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pułkownik Maksymilian Kajdan – Komendant 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, podpułkownik Straży Granicznej Jarosław Szymanek – Komendant Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej, major Grzegorz Nowakowski z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach, podpułkownik Mirosław Telka z Jednostki Wojskowej AGAT w Gliwicach, dr Aleksandra Wentkowska – Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach, przedstawiciele służb mundurowych w Piekarach Śląskich, instytucji miejskich, stowarzyszeń oraz szkół.
Zdjęcia: UM Piekary Śląskie, 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu