Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaKulturaPo czcionce do książki – śladami piekarskiego drukarza

Po czcionce do książki – śladami piekarskiego drukarza

Dodano: 14.10.2017 Autor:

19 października, o godz. 17:00,  Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich zaprasza wszystkich zainteresowanych na wydarzenie z okazji obchodzonej w tym roku 200. rocznicy urodzin oraz 170. rocznicy otwarcia przez Teodora Heneczka polskiej drukarni w XIX-wiecznych Piekarach.

W związku z przypadającymi rocznicami Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała projekt edukacyjno-historyczny zatytułowany „Po czcionce do książki”, który z jednej strony ma charakter regionalny, ale również porusza zagadnienia uniwersalne, takie jak patriotyzm, tradycja, historia czy kultura polska.

W programie dzisiejszego spotkania przewidziano:

– podsumowanie działań w projekcie „Po czcionce do książki”
– premiera kroju pisma/fontu będącego rekonstrukcją czcionki używanej w XIX wieku przez Teodora Heneczka
– wręczenie nagród w konkursie historyczno-literackim “Legenda o piekarskim drukarzu”
– otwarcie wystawy historycznej o Teodorze Heneczku
– oficjalnie nadanie imienia piekarskiej bibliotece

Wydarzenie honorowym patronatem objęła Prezydent Miasta Piekary Śląskie – Sława Umińska-Duraj.

Teodor Heneczek urodził się w 1817 roku w Częstochowie, pracę drukarza w Piekarach rozpoczął w 1847 r. za sprawą miejscowego proboszcza ks. Jana Alojzego Ficka. Dzięki Heneczkowi miasto zajmowało wówczas ważne miejsce w ruchu wydawniczym Górnego Śląska na równi z Bytomiem, Mikołowem i Królewską Hutą. Były one wówczas postrzegane jako ośrodki życia umysłowego a także wielu inicjatyw społecznych i kulturalnych, o szerokim zasięgu oddziaływania. Otwarcie drukarni w Piekarach było wydarzeniem ważnym z punktu widzenia zarówno regionu jak i całego kraju. Wydawnictwa z piekarskiej drukarni ułatwiały w niejednym śląskim, ale i polskim domu kontakt z ojczystym językiem. Książki z drukarni Heneczka wędrowały z pielgrzymami przybywającymi do Piekar, określanych duchową stolicą Śląska.

Drukarnia działała w latach 1847-1872 roku. Spod pras drukarskich Heneczka wyszło ok. 80 pozycji książek, modlitewników, śpiewników i czasopism (m.in. „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik Katolicki” i „Zwiastun Górnośląski”).

Udostępnij artykuł