Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoPolicja ostrzega przed oszustami

Policja ostrzega przed oszustami

Dodano: 29.04.2021 Autor: Andrzej Zazgórnik

 
Oszuści cały czas poszukują nowych metod, by nabrać swoje ofiary. Wystarczy chwila nieuwagi, by poprzez odwiedzenie strony internetowej konto bankowe zostało pozbawione zgromadzonych na nim pieniędzy.

Konta na portalach społecznościowych są bardzo popularnym środkiem komunikacji. Z ich pomocą utrzymujemy stare znajomości lub nawiązujemy nowe. Wykazujemy przy tym dużo zaufania do nadawcy. Właśnie dlatego powinniśmy chronić je podobnie jak inne, ważne dane na nasz temat. Znane są metody wyłudzania pieniędzy od znajomych właśnie za pośrednictwem portali społecznościowych. Oszuści mogą również wchodzić w posiadanie naszych danych osobowych.

Ostatnio na jednym z serwisów pojawił się post rozpoczynający się słowami “01:26 widać jego twarz! Może go gdzieś widzieliście? Rodzina poszkodowanej oferuje nagrodę pieniężną za wszelkie informacje o sprawcy! Policja apeluje o udostępnianie”, w którym autor wzywa do rozpoznania sprawcy przestępstwa. To próba oszustwa! Po kliknięciu jesteśmy przekierowani na fałszywą stronę portalu informacyjnego.

Policjanci podkreślają, że pierwszą wątpliwość powinien wzbudzić nieautentyczny link na pasku adresu strony internetowej. Opublikowany film ma ujawniać wizerunek sprawcy przestępstwa. Jednak aby go obejrzeć, trzeba podać login i hasło do swojego konta. Wówczas w ich posiadanie mogą wejść oszuści. Dlatego nie należy podawać dalej takich postów, klikać w publikowane tam linki ani logować się na żadne konta za ich pośrednictwem. Naszą czujność powinno wzbudzić również to, że na omawianej stronie nie możemy wejść w inne zakładki czy też informacje, bo nie jest interaktywna.

Policjanci apelują: Oszuści często podszywają się pod instytucje zaufania publicznego. Zawsze wcześniej weryfikujmy wiarygodność takich informacji. Doczytajmy w innych źródłach, sprawdźmy na oficjalnych stronach i portalach.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter