Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaKulturaPremiera książki “Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew”

Premiera książki “Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew”

Dodano: 21.05.2022 Autor: Karolina Wieczorek

Miejska Biblioteka im. Teodora Heneczka oraz Wydawnictwo Książkowe Hm zapraszają 24 maja 2022 o godz. 17.00 do Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich na premierę książki „Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939”.
 
Premiera książki odbędzie się w 110. rocznicę urodzin Pawła Słani oraz 82 lata po dokonaniu sowieckiej zbrodni katyńskiej – jednej z najboleśniejszych i nadal niezabliźnionych ran zadanych narodowi polskiemu. Książka jest edycją źródłową 150 listów, których nadawcą był Paweł Słania (1912-1940) – piekarzanin, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel przedwojennego Kółka Miłośników Piekar Śląskich, nauczyciel historii i podporucznik rezerwy, bestialsko zamordowany w Katyniu w wieku 28 lat. Część źródłowa publikacji, której najcenniejszym elementem jest ostatni list z obozu jenieckiego NKWD w Kozielsku została wzbogacona o analizę treści listów oraz życiorysy Pawła Słani i Marii Lortz.
 
Publikacja jest pokłosiem dwuletnich badań historycznych i redaktorskich zespołu koordynowanego przez Łukasza Żywulskiego – kierownika Izby Regionalnej działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, który do współpracy zaprosił redaktorkę Monikę Tomys, regionalistę Leszka Bensza oraz blisko 40 osób, które pro publico bono włączyło się do społecznej akcji przepisywania listów. Książka została sfinansowana w głównej mierze z dobrowolnych „cegiełek” wpłacanych podczas zbiórki publicznej.
 

Podczas premiery książki odbędzie się część artystyczna wydarzenia. Dla zgromadzonych gości wystąpi Ewelina Sobczyk – wokalistka, śpiewaczka operowa, aktorka teatralna i dubbingowa, prezenterka telewizyjna, która wykona nastrojowe pieśni związane z tematyką książki. Następnie, Tomasz Owczarek – aktor i reżyser zarówno teatralny jak i filmowy dokona interpretacji wybranych listów Pawła Słani. W trakcie wydarzenia odbędzie się również premiera teledysku do piosenki “Ostatni list” bibliotecznego zespołu Teodorki i Heneczki. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie. Po premierze książka będzie dostępna na stronie wydawnictwa: www.wydawnictwohm.pl

Patronat nad wydarzeniem objęły instytucje: Miasto Piekary Śląskie oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Patronat medialny: Radio Piekary, Polskie Radio Katowice.

Udostępnij artykuł