Rekordowa liczba uczestników
Dodano: 04.09.2016 Autor: Redaktor
Czwarta już edycja Wyścigu Rowerowego Tour de Piekary zorganizowana w
niedzielę na Kopcu Wyzwolenia zmobilizowała do udziału
rekordową liczbę uczestników. Na starcie stanęło niemal 150 osób! Propozycja rywalizacji w kategoriach
wiekowych na dystansach dostosowanych do wieku uczestników zachęciła nie tylko mieszkańców Piekar Śląskich – miłośnicy dwóch kółek przyjechali do nas z Rybnika, Dąbrowy Górniczej i Katowic.
Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w pokonywaniu toru przeszkód, podczas którego mieli okazję zaprezentować precyzyjną i szybką jazdę na rowerze.
Wyróżnienia dla najlepszych młodych zawodników wręczono w kategoriach wiekowych. Na rowerowym torze przeszkód najlepiej w kategorii „Przedszkola-dziewczęta” poradziła sobie Wiktoria Ceglarz, natomiast wśród chłopców nie miał sobie równych Jakub Tomczyk.
W gronie starszych dziewcząt najlepszy wynik odnotowała Basia Pudlik, a wśród chłopców z rocznika 2007-2008 na najwyższym stopniu podium stanął Jakub Krauza.
Dla pozostałych uczestników wyzwaniem było pokonywanie wielokrotności pętli o długości 3500 metrów. Najmłodsi uczestnicy rywalizowali na dystansie jednego okrążenia. Dwa okrążenia do przejechania mieli juniorzy młodsi. Kobiety, juniorzy i najstarsi Mastersi rywalizowali na dystansie 3 okrążeń. Najdłuższy dystans, bo aż 6 okrążeń przygotowano dla mężczyzn kategorii Elita i Masters I i II. Dodatkową trudnością było mocne pofałdowanie terenu, z trzema podjazdami. Dla biorących udział nie było jednak przeszkód nie do pokonania. Poradzili sobie bez problemu z postawionymi zadaniami.
W poszczególnych kategoriach miejsca na medalowym najwyższym stopniu podium zajęli: Julia Karaś (Żakinie), Maksymilian Mazurek (Żacy), Aleksandra Geppert (Młodziczki), Karol Dziambor (Młodzicy), Oskar Luczek (Juniorzy Młodsi), Izabela Froch (Juniorki), Michał Bryła (Juniorzy), Natalia Kołodziej (Elita Kobiety), Tomasz Dygacz (Elita Mężczyźni), Mariola Barańska (Masters II-Kobiety), Mariusz Musiałek (Masters I-Mężczyźni), Andrzej Dziambor (Masters II-Mężczyźni), Marek Kubuszok (Masters III-Mężczyźni) oraz Adam Jagła (Masters IV-Mężczyźni).
– Na początku było dosyć mocne tempo, ale najważniejsze to trzymać się grupy, a
następnie utrzymać to tempo. A nie jest to łatwe, bo trasa była ulokowana w słońcu i dokuczał nieco wiatr – ocenia Natalia Kołodziej z Mikołowa, zwyciężczyni w kategorii Elita Kobiety. Trasa wiodła od Kopca Wyzwolenia, ulicą Jana Pawła II, Inwalidów Wojennych, Wyzwolenia i drogą do Kopca.
W jeździe na rowerach górskich bezkonkurencyjna w gronie juniorek była Aleksandra Androsz, a juniorów Mateusz Szewczyk. Wśród dorosłych na najwyższym stopniu podium stanęli Ania Wajzer i Grzegorz Smaczyński.
Najlepszych nagrodzono również w kategorii rodzinnej – pierwsze miejsce zajęli Andrzej i Maksymilian Mazurkowie.
Wyróżnienia, medale i pamiątkowe upominki wręczyli prezydent Piekar Sława Umińska-Duraj i Łukasz Tomczyk – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.



































































































































