Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaSportRelacja z Piekarskiego Półmaratonu

Relacja z Piekarskiego Półmaratonu

Dodano: 24.07.2022 Autor: Karolina Wieczorek

Cóż to była za noc! 3. PKO Piekarski Półmaraton już za nami. 23 lipca na terenie naszego miasta odbył się Półmaraton połączony z biegiem na 10 km – Nocną zaDyszką oraz marszem Nordic Walking. Na starcie pojawiło się 803 uczestników, rywalizujących na dystansie półmaratońskim, 10 km i 8 km. Było to wielkie, sportowe wydarzenie i prawdziwe święto biegowe w Piekarach Śląskich.

Punktualnie o godzinie 21.00 linię startu przekroczyli zawodnicy na wózkach inwalidzkich, następnie biegacze rywalizujący w 3. PKO Piekarskim Półmaratonie. Kilka minut później ruszyli także uczestnicy Nocnej zaDyszki (dystans 10 km), a następnie zawodnicy Nordic Walking (dystans 8 km). Wśród uczestników pojawiły się władze miasta Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich, która stanęła do biegu na dystansie półmaratońskim oraz Paweł Słota – II Zastępca Prezydent Miasta, który ukończył dystans 10 km. W Półmaratonie pobiegła również Magdalena Gorzkowska – wielokrotna Mistrzyni Polski w biegu na 400 metrów, srebrna medalistka Halowych Mistrzostw Świata w sztafecie 4 x 400 metrów oraz uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Magdalena Gorzkowska  jest również alpinistką i himalaistką, zdobywczynią trzech ośmiotysięczników oraz najmłodszą w historii Polką na Mount Everest. Na starcie nie zabrakło także Pawła Mateńczuka – Navala, byłego żołnierza GROM, operatora w zespole bojowym, uczestnika misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, a obecnie eksperta do spraw bezpieczeństwa osobowego oraz instytucji, czynnego zwalczania terroryzmu oraz przetrwania w miejscach niebezpiecznych.

Gościem honorowym  i ambasadorem biegów w ramach 3 PKO Piekarskiego Półmaratonu z Nocną zaDyszką i Marszem Nordic Walking była dwukrotna olimpijka, polska lekkoatletka, zwyciężczyni maratonów – Wanda Panfil-González, która była obecna na starcie i wspierała zawodników. Prowadzącym i komentatorem zawodów był Zenon Nowakowski – były biegacz i spiker zawodów biegów ulicznych.

Trasa sobotnich wieczornych biegów prowadziła ulicami naszego miasta. Start i meta znajdowały się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Olimpijskiej 3. Zawodnicy pomknęli ulicami: gen. Maczka, Jana Pawła II, Bytomską, Józefską i ponownie wrócili na stadion MOSiR ulicą Jana Pawła II. Uczestnicy Półmaratonu musieli pokonać tę trasę dwukrotnie, dodatkowo zaliczając tak zwaną „agrafkę” przy Kopcu Wyzwolenia. Wyniki Półmaratonu odbywającego się w Piekarach są zaliczane są do klasyfikacji ogólnej Korony Śląskich Półmaratonów.

WYNIKI ZAWODÓW:

3. PKO Piekarski Półmaraton wśród Panów wygrał Mateusz Mrówka z czasem 01;07;23. Drugie miejsce należy do Kamila Walczyka (01:07:25), zaś trzecie do Piotra Lupy, który pokonał trasę z czasem 01:15:11.. Z kolei wśród kobiet najszybsza okazała się Joanna Griman, która przebiegła trasę w czasie 01:25:09. Druga na mecie pojawiła się Anna Bodnar z czasem 01:27:55, a trzecia była Anna Majka z czasem 01:32:28.

Na dystansie 10 kilometrów – Nocna zaDyszka w klasyfikacji mężczyzn najszybszy okazał się Oliwier Mutwil z czasem 00:32:15, który  wyprzedził Marcina Ciepłaka (00:33:03). Tuż za nimi na metę przybiegł Mateusz Pawełczak z czasem 00:33:08. Najlepszą wśród kobiet była Barbara Pawełczak, która zakończyła bieg z czasem 00:37:18. Za nią na linii mety znalazły się Karolina Pilarska (00:39:10) i Paulina Gaj (00:40:04).

Najszybsi w rywalizacji Nordic Walking byli: wśród panów – Tomasz Marczak (00:48:05), następnie Anonimowy Zawodnik z czasem 00:50:00 i Daniel Romanowski (00:50:35). Rywalizację wśród kobiet wygrała  Agnieszka Sosnowska (00:52:28), druga była Joanna Kołodziej (00:55:41), a trzecia Blanka Flisek z czasem 00:58:50.

Niestety ze względu na niesprzyjające pod koniec trwania Półmaratonu warunki atmosferyczne – potężną burze oraz ulewny deszcz udało się przeprowadzić jedynie ceremonię wręczenia wyróżnień wśród zawodniczek i zawodników rywalizujących na dystansie 10 km. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy musieli odwołać ceremonię wręczenia wyróżnień zarówno wśród Półmaratończyków jak zawodników rywalizujących w Nordic Walking. Z najlepszymi zawodnikami w poszczególnych kategoriach jak również w klasyfikacjach generalnych organizatorzy będą kontaktować się telefonicznie w poniedziałek. Losowanie głównej nagrody w postaci tygodniowej wycieczki do Włoch dla 2 osób jak również losowanie samochodu Skoda na weekend odbędzie się online, a o terminie losowania oraz transmisji poinformujemy w najbliższym tygodniu.

Wyniki wszystkich zawodników można zobaczyć na stronie timing4U. Wszystkim uczestnikom sobotnich nocnych zawodów serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział, a już dzisiaj zapraszamy na kolejny piekarski półmaraton w 2023 roku.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Piekary Śląskie, APN Olimpia Piekary Śląskie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Lecymy Durś., zaś sponsorem tytularnym Bank PKO. Nagrodę główną w postaci wycieczki do Włoch ufundowało Miejskie Centrum Informacji i Turystyki z Piekar Śląskich, biegi sponsorowała także Škoda Auto Śliwka, Siłownia XTreme Fitness Piekary Śląskie oraz Oriflame. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej – Duraj.
 
Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli w zabezpieczeniu trasy biegu oraz organizacji imprezy: funkcjonariuszom piekarskiej Policji, żołnierzom 34 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia, Straży Miejskiej Piekary Śląskie, wszystkim pracownikom MOSIR Piekary Śląskie, Wolontariuszom Gwoździa, pracownikom Urzędu Miasta Piekary Śląskie, pracownikom Ośrodka Kultury Andaluzja, OSP Brzeziny, OSP Dąbrówka Wielka, J Academy Piekary Śląskie, UKS Orzeł Brzeziny Śląskie, WOPR Piekary Śląskie, MDK Piekary Śląskie oraz wszystkim wolontariuszom.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter