Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoRusza projekt “Bezpieczny Odblask”

Rusza projekt “Bezpieczny Odblask”

Dodano: 30.11.2017 Autor:

Projekt “Bezpieczny Odblask” to cykl spotkań edukacyjnych skierowany do piekarskich dzieci i seniorów, który ma na celu edukowanie społeczeństwa w zakresie ochrony przed współczesnymi oszustami oraz poprawę bezpieczeństwa pieszych poruszających się po drogach.

Obecnie coraz częściej ofiarami przestępstw są osoby starsze, których cechuje duża empatia i współczucie. Nadrzędną rolę w zapewnieniu obywatelom bezpieczeństwa odgrywa Policja, jednak w parze z działaniami funkcjonariuszy musi iść intensywna edukacja społeczna w zakresie ochrony przed zagrożeniami.

W przestępstwach często stosowane są kłamstwa oszustów nazywane między innymi metodami: „na wnuczka”, „na zwrot długu znajomemu”, „na zakup nieruchomości lub ruchomości”, „na inkasenta” czy na „na policjanta”. Pomysły wyłudzaczy jest coraz więcej, gdyż ogranicza ich jedynie własna wyobraźnia.

Często zdarza się także, że oszuści starają się dostać do mieszkań pod różnymi pretekstami np.: z prośbą o szklankę wody czy sprzedaż artykułów przemysłowych. Najczęściej jednak sprawcy powołują się na urzędników lub pracowników państwowych instytucji (listonosz, policjant, pracownicy ZUS-u, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego). Pod takim pretekstem, oszuści dostają się do mieszkań i domów osób, które zbyt dużą ufność pokładają w ludziach.

Drugą, bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo dzieci i seniorów na drodze. Osoby starsze często nie są do końca świadome jakie grozi im niebezpieczeństwo podczas przechodzenia przez jezdnie w miejscach nieoznakowanych lub poruszania się na drodze bez elementów odblaskowych, które ułatwiają kierowcom dostrzeżenie pieszego.

W związku z tymi zagrożeniami Fundacja Możesz Lepiej wspólnie z Piekarską Policją, Urzędem Miasta Piekary Śląskie, Piekarskim Oddziałem WOPR i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich przeprowadzą cykl spotkań edukacyjnych dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci oraz seniorów.

Spotkania odbywać się będą w piekarskich szkołach oraz instytucjach związanych z działalnością seniorów tak aby dotrzeć do jak największej liczby osób. Podczas każdego spotkania uczestnik otrzyma odblask, który jest motywem przewodnim całego projektu. Odblask został zaprojektowany przez jedną z uczestniczek  konkursu „Odblask od dziatka dla babci i dziadka” organizowanego przez Komendę Miejską Policji w okresie wakacyjnym.

Podsumowaniem działań profilaktycznych będzie finałowy Piknik Rodzinny na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Ślaskich, gdzie zostanie podjęta próba pobicia rekordu Guinnessa w ilości osób trzymających odblask.

Projekt honorowym patronatem objęła Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter