Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoŚwiętowaliśmy 3 Maja

Świętowaliśmy 3 Maja

Dodano: 03.05.2016 Autor: Redaktor

Msza w intencji ojczyzny, apel pamięci, salwa honorowa i utwory wykonane
przez Orkiestrę Wojskową z Bytomia – uroczyście i radośnie uczczono w
Piekarach Śląskich 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikami “Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II wojny światowej” w Brzozowicach oraz pod pomnikiem “Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie” w Szarleju.

Uroczystości pod Kopcem Wyzwolenia rozpoczęto mszą świętą w intencji ojczyzny i ziemi śląskiej. 3 maja to data szczególna dla Ślązaków – w tym dniu obchodzimy rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Po mszy w asyście wojskowej odczytano uroczysty apel pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa. Wojskową Asystę Honorową uroczystości zabezpieczał 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz Orkiestra Wojskowa w Bytomiu.

W hołdzie Polakom walczącym o wolność ojczyzny i ziemi śląskiej kwiaty pod Kopcem Wyzwolenia złożyli m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, poseł Jerzy Polaczek, przedstawiciele władz miasta – prezydent miasta Sława Umińską-Duraj i Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie dr inż. Piotr Buchwald, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Janusz Pasternak, zastępca prezydenta Zabrza Jan Pawluch, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji i zakładów pracy.

Prezydent miasta przypomniała, czym dziś jest miłość do ojczyzny. – Dbałość o otoczenie, o środowisko naturalne, nieunikanie płacenia podatków, angażowanie się w życie społeczne, budowanie społeczeństwa obywatelskiego, pomoc słabszym – to wymiar nowoczesnego patriotyzmu – wymieniała Sława Umińska-Duraj. – Co robisz codziennie, aby Twoja, Nasza Ojczyzna była coraz piękniejsza i silniejsza? Z odpowiedzią na to pytanie nie mieli problemu nasi przodkowie. W nocy z 2 na 3 maja, 95 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie. Powstańcy opowiedzieli się zbrojnie za przynależnością Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej. Chcieli żyć w kraju, gdzie można było rozmawiać po polsku, gdzie po polsku modlono się i śpiewano pieśni religijne. Po części osiągnęli swój cel. Ich radość była wielka. Postanowili ją wyrazić m.in. przez usypanie tego Kopca – wspominała prezydent.

Po zakończeniu części oficjalnej na mieszkańców czekały takie atrakcje jak: pokaz sprzętu ratunkowego WOPR-u, gry planszowe
przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej (trylogia wojskowa „303”, „111:
Alarm da Warszawy”).

 

 

Udostępnij artykuł