Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoNowy szpital jeszcze w tym roku

Nowy szpital jeszcze w tym roku

Podpisano umowę na dostarczenie sprzętu do Piekarskiego Centrum Medycznego. Inwestycja zamknie się kwotą blisko 100 mln zł.

Kilkaset sztuk różnego rodzaju sprzętu medycznego trafi do piekarskiego szpitala. Po trwającym wiele miesięcy postępowaniu przetargowym władze placówki podpisały wczoraj umowę z wykonawcą.

– To bardzo duża umowa, której wartość przekracza 30 mln złotych – podkreśla Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego – Sam proces dostarczania sprzętu też nie będzie prosty, bo to duża operacja budowlana i logistyczna.

Ze strony firmy dostarczającej wyposażenie prace będzie koordynował menedżer projektu. W szpitalu została powołana komisja, która określi terminy dostarczania kolejnych transz urządzeń medycznych. Do wykonania będą też niezbędne prace budowlane wewnątrz budynku, które umożliwią instalację nowoczesnego sprzętu.

– Mimo ogromu pracy, która przed nami chcemy, aby jeszcze w tym  roku mieszkańcy mieli do dyspozycji nowy szpital. Po wyposażeniu w sprzęt będzie on jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce  – mówi Sława Umińska – Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Cała inwestycja (budowa wraz z wyposażeniem) będzie kosztowała około 100 mln złotych. Do piekarskiego szpitala trafią nowe kardiomonitory, aparaty do znieczuleń, defibrylatory, inkubatory, nowoczesne łóżka oraz setki innych urządzeń.

Na parterze znajdzie się izba przyjęć z pracowniami diagnostyki endoskopowej i obrazowej. Pierwsze piętro zajmie oddział endokrynologiczny i geriatryczny. Na kolejnych kondygnacjach zlokalizowane zostaną oddziały wewnętrzny z intensywnym nadzorem kardiologicznym, ginekologiczno-położniczy, noworodkowy oraz blok porodowy. Będzie także oddział chirurgii ogólnej i endokrynologicznej oraz blok operacyjny. Dni otwarte nowego szpitala będą organizowane jeszcze w tym roku, a pierwsi pacjenci trafią tam najpóźniej od 1 stycznia 2018.

Gmina Piekary Śląskie od dwóch lat  inwestuje w jakość życia mieszkańców modernizując nie tylko bazę leczniczą, ale także wprowadzając innowacyjne rozwiązania takie jak Parkanizer, Nochal, zielone ładowarki z panelami fotowoltaicznymi czy pionierski projekt całodobowego telemonitoringu serca, dla pacjentów z chorobami układu krążenia i naczyń.