Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoUroczysta sesja Rady Miasta Piekary Śląskie

Uroczysta sesja Rady Miasta Piekary Śląskie

Dodano: 22.06.2017 Autor: Redaktor

W Miejskim Domu Kultury odbyła się dziś uroczysta sesja Rady Miasta Piekary Śląskie. Podczas sesji wręczone zostały miejskie wyróżnienia honorowe klubom sportowym: „Orzeł Biały Piekary Śląskie” oraz „Andaluzja Brzozowice-Kamień”.

XXXVIII sesja Rady Miasta Piekary Śląskie była nadzwyczajna. Otwarta została odśpiewanym hymnem państwowym i odegranym hejnałem miasta. Wystąpił także chór „Halka” z Kozłowej Góry.

Prezydent miasta Sława Umińska-Duraj nawiązała do obchodów 80-lecia usypania Kopca Wyzwolenia – najważniejszego w tym roku wydarzenia dla miasta, które czeka nas w sobotę 24 czerwca.

-Symbol, jakim jest Kopiec Wyzwolenia pięknie łączy przeszłość z przyszłością. Kiedy stoimy u stóp Kopca wspominamy przejście husarii, króla Jana III Sobieskiego, bohaterów powstań śląskich, a kiedy idziemy na szczyt widzimy przyszłość – nie tylko naszego miasta, ale i całego regionu – przypomniała prezydent. – Czym jest dzisiejszy patriotyzm? To dbanie o nasze najbliższe otoczenie, nasze miasto, o pomoc słabszym, sumienne płacenie podatków, dbałość o środowisko naturalne, dbałość o to, żeby nasze miasto rozkwitało i żebyśmy my, mieszkańcy, byli najlepszymi ambasadorami Piekar Śląskich – dodała.

Następnie wystąpił Dariusz Pietrucha – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” z prezentacją pt.: „Dwie rocznice: 80-lecie usypania Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich oraz 70-lecie nadania Piekarom Śląskim praw miejskich”. – To wzgórze, które wznosi się koło Piekar jest magiczne od wielu wieków.  Wiemy, że w II tysiącleciu p.n. e. ten obszar był zamieszkany przez kulturę łużycką, którą uważa się za praprzodka Słowian. W okresie średniowiecza była tu prowadzona działalność wydobywcza – zaczął swoje wystąpienie historyk. Omówił dzieje Kopca Wyzwolenia od momentu jego powstania aż do czasów współczesnych.

Rada Miasta przez aklamację przyjęła projekt uchwały w sprawie upamiętnienia jubileuszu 80-lecia usypania Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich oraz 70-lecia nadania praw miejskich Piekarom Śląskim.

Na koniec obrad wręczone zostały miejskie wyróżnienia honorowe „Zasłużony dla Miasta Piekary Śląskie” Klubowi Sportowemu „Orzeł Biały Piekary Śląskie” oraz Górniczemu Klubowi Sportowemu „Andaluzja Brzozowice-Kamień”.

 

 

– Dziękuję za to wyróżnienie pani prezydent, wszystkim ludziom dobrej woli i sympatykom. Obiecujemy, że nasi sportowcy na arenach sportowych będą godnie reprezentować nasze miasto – powiedział Jacek Mazur – trener piekarskich ciężarowców w GKS „Andaluzja Brzozowice-Kamień”.

W sesji uczestniczyło 21 radnych. Były władze miasta: prezydent Sława Umińska-Duraj i jej zastępca Krzysztof Turzański oraz goście specjalni wśród których znaleźli się m.in.: Janusz Pasternak – radny Sejmiku Województwa Śląskiego, mł. insp. Marek Nowakowski – komendant miejski KMP w Piekarach Śląskich, bryg. mgr Przemysław Pieniężny – komendant KM PSP w Piekarach Śląskich, Henryk Łoboda – komendant Straży Miejskiej w Piekarach Śląskich oraz przedstawiciele instytucji miejskich.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter