Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoUwaga na jeże

Uwaga na jeże

Dodano: 24.11.2021 Autor: Wojciech Maćkowski

W związku z trwającym okresem jesiennym i pracami polegającymi na zgrabywaniu i wywożeniu liści z terenów zieleni, zwracamy się do Państwa z prośbą o zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony jeży.

W Polsce można spotkać dwa bardzo podobne do siebie gatunki. Jeż wschodni występuje na terenie całego kraju. Jeż zachodni spotykany jest w zachodniej części Polski. Obydwa gatunki są objęte częściową ochroną, w związku z czym, aby je chronić, ustanowiono szereg zakazów określonych w art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Należą do nich m.in. zakaz umyślnego zabijania, oraz zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania zimowisk lub innych schronień.

Jesienią jeże przygotowują się do zimy poprzez zgromadzenie zapasów tłuszczu, potrzebnych im do przetrwania snu zimowego. Te prowadzące nocny tryb życia ssaki często możemy spotkać w parkach, zieleńcach czy w ogrodach, w których poszukują pokarmu oraz odpowiedniego schronienia na zimę, którym często są sterty liści.

Sytuacja, w której liście zbierane są dopiero po kilku tygodniach, może stanowić dla jeży śmiertelne zagrożenie. Niepotrzebnie obudzone mogą już nie znaleźć nowego schronienia. Jeże zaczynają poszukiwania miejsca na zimowy sen po zgromadzeniu odpowiednich zapasów tłuszczu oraz po spadku temperatury otoczenia. Korzystne jest więc w miejscach w których to możliwe pozostawianie stert liści aż do wiosny bądź z góry zaplanowanie przy pracach porządkowych urządzenia takiego miejsca dla zimowania jeży w którym zdeponowane liście nie będą zbierane w tym okresie.

W sytuacji znalezienia jeża rannego, ze znaczną ilością pasożytów lub aktywnego podczas mrozów lub kiedy występuje pokrywa śnieżna, należy kontaktować się z:
Referat Gospodarki Komunalnej
Kierownik: Łukasz Nowara
tel. 32 39 39 404
e-mail: ekokomunalna@piekary.pl
pokój nr 12
lub
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
ul. Miarki 14
tel. 32 287 31 44

W przypadku pytań i wątpliwości pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach służą również pomocą poprzez kontakt mailowy i telefoniczny.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
pl. Grunwaldzki 8-10, 40-127 Katowice
tel.: 32 42-06-801, 32 42-06-810
fax: 32 42-06-884
e-mail: sekretariat.katowice@rdos.gov.pl

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter