Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoUczennica AZS skonstruowała robota

Uczennica AZS skonstruowała robota

Dodano: 26.09.2017 Autor: acuda

Uczennica Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich Marta Kocyba za wysokie wyniki w nauce otrzymała środki finansowe do celów naukowych i stworzyła robota w oparciu o platformę Arduino.

Marta Kocyba w roku szkolnym 2016/2017 otrzymała stypendium w ramach drugiej edycji programu ,,Śląskie – inwestujemy w talenty”. Stypendium przyznawane było za wysokie wyniki w nauce i uzyskanie wysokiej punktacji z egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej. W ramach programu otrzymała środki finansowe mające wspomóc realizację wybranych przez nią celów naukowych. Jednym z nich była budowa robota.

– Mój robot został zbudowany w oparciu o popularną platformę Arduino Uno, której sercem jest mikrokontroler ATmega328P. W praktyce jest to taki mini-komputer, który pozwala na naukę programowania oraz realizację wielu ciekawych pomysłów niedużym kosztem. Platforma Arduino umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie pracy z mikrokontrolerem bez potrzeby budowania całego układu elektronicznego koniecznego do jego poprawnej pracy, a tym samym bez dobrej znajomości elektroniki – wyjaśnia uczennica.

Robot w chwili obecnej pracuje w trybie podążania za czarną linią, która powinna być naniesiona na jaśniejsze podłoże. W przypadku niewykrycia tej linii robot się zatrzymuje. Ta funkcjonalność została zrealizowana za pomocą 3 czujników odbiciowych umieszczonych na podwoziu robota, które wykrywają obecność czarnej linii. Robot przystosowany jest również do obsługi czujnika odległości, który działa jak jego oczy. W przypadku zbliżenia się do przeszkody na odległość mniejszą niż 20cm robot zatrzymuje się, „rozgląda” obracając czujnik i rusza w stronę, gdzie przeszkody nie ma.

– W całym przedsięwzięciu wspierał mnie (i nadal będzie) mój tata, który jest informatykiem i cierpliwie wyjaśniał mi podstawy programowania oraz budowy układów opartych o Arduino. W uzyskaniu końcowego efektu pomogły materiały znalezione w internecie i książki zakupione w ramach stypendium: ,,Programowanie robotów. Sterowanie pracą robotów autonomicznych” i ,,Arduino – 65 praktycznych projektów”. Praca nad robotem sprawiła mi wiele radości i nauczyła mnie bardzo dużo o programowaniu. Polecam każdemu zabawę z Arduino, ponieważ jest to bardzo interesujące i można dać upust swej wyobraźni – mówi Marta.

Marta jest uczennicą Miejskiego Gimnazjum nr 3 w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich.

 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter