Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoŻyczenia z okazji Święta Wojska Polskiego

Życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego

Dodano: 15.08.2019 Autor: Sylwia Łysakowska

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. To doskonała okazja do tego, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim Dowódcom i Żołnierzom służącym naszej Ojczyźnie.

          Święto Wojska Polskiego jest jedną z najważniejszych dat-symboli w kalendarzu naszej wspólnoty dziejów i wartości. Wyznaczone w rocznicę Bitwy Warszawskiej, na pamiątkę najchwalebniejszego współczesnego zwycięstwa polskiego oręża, zostało w istocie ustanowione dla uhonorowania Polskiego Żołnierza i dla uczczenia jego trudnej służby.

          W czasach pokoju, który dla nas, ludzi przełomu XX i XXI w. wydaje się być czymś stałym i naturalnym, mamy skłonność do niedostatecznego dostrzegania roli wojska w porządku międzynarodowym. Jednocześnie pamięć wspólnotowa uczy nas, że nic nie zostało dane raz na zawsze, a pokój i bezpieczeństwo są wartościami wymagającymi nieustannego wysiłku i poświęcenia.

          Dziś – nie sposób nie wspomnieć o tym w setną rocznicę I Powstania Śląskiego – inaczej niż wówczas, gdy rolę obrońców Rzeczypospolitej przyjęli na siebie  ci, którzy górnicze kilofy zamienili na karabiny, dziś zatem naszych granic strzeże profesjonalna armia zawodowych żołnierzy. Ich-Wasz trud, jest inny niż powstańców z 1919 r., niż żołnierzy zmagających się na polach Warszawy z bolszewicką nawałą. Wymaga on jednak także powołania i równej determinacji.

          W imieniu mieszkańców Piekar Śląskich oraz własnym, w imieniu tych wszystkich, którzy Waszej służbie zawdzięczają możliwość bezpiecznej egzystencji w wolnej Ojczyźnie, pragniemy wyrazić wdzięczność za Waszą obecność na polskiej ziemi. Życzymy  jednocześnie, by wynagrodzeniem za żołnierski trud było uznanie ze strony społeczeństwa i docenienie przełożonych, a także by w tej wielkiej, choć przecież niełatwej przygodzie, jaką jest służba Polsce, realizowało się osobiste powołanie każdego z Was.

           Tomasz Wesołowski                                        Sława Umińska-Duraj
Przewodniczący Rady Miasta                                  Prezydent Miasta
          Piekary Śląskie                                                   Piekary Śląskie

 

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter