Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaBez kategoriiMUZYKA

MUZYKA

Dodano: 06.08.2018 Autor: Sylwia Łysakowska

Bulwers

Zespół Bulwers powstał w 2014 roku. Ich brzmienia łączą w sobie elementy z pogranicza metalu i Rock n’Rolla. W skład zespołu wchodzą: Artur Śliwiok (grający na perkusji), Rafał Świtała (gitara prowadząca), Mirosław Gierczak (gitara basowa oraz wokal) i Wojciech Warwas (gitara rytmiczna oraz wokal).

Kontakt do zespołu: Bulwers.

 

 

 

a


Chór Górniczy Polonia Harmonia

Zespół powstał w roku 1912. Repertuar chóru obejmuje utwory muzyki dawnej i współczesnej, jednak dominującą grupę stanowią utwory sakralne, a także artystyczne opracowania muzyki ludowej, szczególnie śląskiej. Chór prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju, ale też poza jego granicami. Swój chóralny kunszt zaprezentował w wielu europejskich krajach, w ponad 30 zagranicznych podróżach koncertowych. Sukcesy zespołu dotyczą także laurów zdobywanych w rozmaitych konkursach i festiwalach. Polonia Harmonia ma w swoim dorobku trzy płyty CD zawierające artystycznie opracowane melodie ludowe ze śląska, jak też wiązanki pieśni śląskich i górniczych, zrealizowane wspólnie z Orkiestrą Dętą KWK „Sośnica” z Gliwic oraz kolędy i pastorałki. Od roku 1989 dyrygentem chóru jest Iwona Melson, zawodowo związana z Katedrą Chóralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zapraszamy na stronę internetową: www.poloniaharmonia.pl.

 

a


Chór “HALKA” Kozłowa Góra

Chór mieszany założony 11 listopada 1911, w którym śpiewa ok. 40 chórzystów amatorów. W repertuarze chóru znajduje się bogaty zbiór utworów świeckich, sakralnych i ludowych, a także opracowania muzyki rozrywkowej. Od roku 2013 chórem dyryguje Nina Guzy – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. “Halka” brała udział w Festiwalach Międzynarodowych w Warszawie, Krakowie, Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, dwukrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Budapeszcie, w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Pradze, w Międzynarodowych Festiwalach w Belgii i we Francji oraz koncertowała wraz z zaprzyjaźnionymi chórami w kilkudziesięciu miastach Holandii, Francji, Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec, Belgii, Włoch i Rumunii.

Zajrzyjcie na ich stronę internetową: www.halka.vot.pl.

 

a


FULL LIGHT

Po latach dziewięćdziesiątych nowy początek zespołu FULL LIGHT można określić na rok 2004. Wtedy też wykrystalizował się podstawowy skład zespołu: Dariusz Badora, Grzegorz Badora, Konrad Pałka, Rafał Skrzypiec oraz Marcel Różanka. W roku 2005 zespół związał się z Ośrodkiem Kultury “Andaluzja” w Piekarach Śląskich. Tam też z sukcesem odbywały się pierwsze koncerty grupy. 26 maja 2007 r. FULL LIGHT odniósł sukces, wygrywając jako jeden z czterech zespołów (laureatów) “VII Przegląd Zespołów Rock’owych – LUBLINIECKA WIOSNA KULTURALNA 2007” w Lublińcu, na który zgłosiło się wiele zespołów z południowej Polski. Na przestrzeni czasu, skład zespołu uległ znaczącym zmianom, m.in. z zespołu odszedł Marcel Różanka oraz Rafał Skrzypiec. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Dariusz Badora, Grzegorz Badora, Konrad Pałka, Krzysztof Ludyga, Adam Skrzypiec oraz Jan Książek. FULL LIGHT przygotowuje obecnie materiał na kolejną – czwartą już płytę.

Więcej na temat zespołu możecie przeczytać tu: FULL LIGHT.

 

a


Irmina Barczewska-Garus

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. Wokalistka z pasji i plastyczka z zamiłowania. Artystka współpracuje z instytucjami kultury i cenionymi w branży muzykami w zakresie wykonawstwa muzyki poważnej i rozrywkowej. Na co dzień jest kierownikiem artystycznym pracowni wokalnej oraz zespołu proWOKALni.

 Kontakt do artystki można znaleźć tutaj: Irmina Barczewska-Garus.

 

 

a

 


JINKS

Zespół JINKS działa na muzycznym rynku od ośmiu lat. W tym też czasie grupa zagrała wiele koncertów na całym śląsku, a także wydała trzy płyty. Jednym z sukcesów, jakie odniósł JINKS, było zdobycie nagrody publiczności TVS na festiwalu organizowanym w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Ich utwory emitowane są w telewizji TVT, TVS, jak również można ich słuchać na antenie Radia Piekary, Fest, czy Silesia. Skład grupy tworzą: Agnieszka Olczyk, Joanna Kurzacz, Piotr Płonka oraz Tomek Miś.

Więcej informacji na temat zespołu oraz dane kontaktowe: JINKS.

 
 
 
 

 

Lajkers

Zespół Lajkers to duet disco polo/ dance tworzony przez dwójkę zapaleńców z serca Górnego Śląska (Piekar Śląskich oraz Bytomia), których dawno już połączyła miłość do muzyki. Obaj, pomimo rockowych korzeni, doskonale odnaleźli się w muzyce tanecznej disco polo i dance. Tworzyli ją już wcześniej pod szyldem „Second Impact”. Ich ubiegłoroczny hit “Słodziaku” pokrył się ponad pół milionem odsłon na You Tube.

Więcej informacji: Lajkers.

 

 

 

 


Piekarskie Klachule

Zespół powstał w 1982 r. z inicjatywy Marii Kopeć i członków “Klubu Seniora” Związku Emerytów i Rencistów z siedzibą w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Pierwszy raz zaprezentował się publiczności w 1983 r. widowiskiem “Sobótka”, a obecnie ma w repertuarze ponad 350 pieśni ludowych, zawodowych i religijnych. Swój dorobek zespół prezentował na antenie ogólnopolskiej TV i Polskiego Radia oraz Radia Piekary. Występował m.in. w filmach “Paciorki jednego różańca”, “Piekarska Pani” i “Śladami Kolberga – Czarny Śląsk”. Polskie Radio, w cyklu “Kolekcja muzyki ludowej”, wydało płytę “Śląsk” – muzyka źródeł, na której wśród 35 utworów zamieszczono 12 pieśni w wykonaniu członków zespołu Piekarskie Klachule. W ramach projektów społecznych, z zespołem pracowali: Boris Caksiran z Jugosławii i Risa Jaroslow – choreograf z USA. W 2001 r. na kanwie śląskich pieśni ludowych został zrealizowany projekt twórczy “Bliskość”, a w 2002 r. projekt ten pokazano na Festiwalu “Open Look 2002” w St. Petersburgu. Wraz z grupą “Młodzi Gniewni” przedstawił na Festiwalu projekt “Generacje”, który został laureatem konkursu “Pear Arte – Przenikanie Pokoleń”. W 2007 r. z okazji XXV-lecia działalności zespół uhonorowany został przez Towarzystwo Kultury Teatralnej medalem nr 2 “Zasłużony dla kultury teatralnej”, otrzymał również nagrodę im. Wawrzyńca Hajdy.

Więcej informacji na temat zespołu: Piekarskie Klachule.

a


Oberschlesien

Oberschlesien to śląska grupa muzyczna wykonująca industrial metal, która powstała w 2008 roku w Piekarach Śląskich z inicjatywy Marcela Różanki. W 2012 roku zespół zajął drugie miejsce w IV edycji talent show „Must Be the Music. Tylko muzyka”. W swej twórczości formacja posługuje się językiem śląskim. Zagrali już setki koncertów na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. W swojej twórczości posługują się gwarą śląską, co ma na celu krzewienie śląskiej tożsamości i kultury. Zespół tworzą: Marcel „Marschal” Różanka, Mateusz „Termit” Buhl, Grzegorz „Brecha” Badora, Radosław „Redvard” Dolański, Tomasz „Haja” Dawid, Dawid „Nagi” Nagiet.

Profil facebookowy zespołu: Oberschlesien.

a


SONIA

Sonia Maselik to młoda wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, pochodząca z Piekar Śląskich. Tworzy muzykę POP, jednak nie ogranicza się tylko do jednego kierunku i z łatwością odnajduje się również w gatunkach takich jak: rock, blues, jazz, gospel, house, dance czy nawet hip hop. Dużym sukcesem okazała się jej współpraca z raperem TMK aka PIEKIELNY. Ich wspólny utwór “Nie potrafię” pokrył się prawie pół milionem odsłon na platformie YT. Sonia współpracowała również z innymi artystami z hip-hopowej sceny muzycznej takimi jak Rover czy Vixen. Swój warsztat wokalny szkoliła w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach (II stopień, wydział wokalny). Artystka była także gościem programów telewizyjnych: Pytanie na Śniadanie, Dzień Dobry TVN, Teleexpress. Uczestniczyła w talent show Must be the music oraz Mam Talent.

Zachęcamy do odwiedzenia jej Facebooka: Sonia Maselik.

a


Strzyga!

Strzyga! to pochodzący ze Śląska zespół muzyczny, który z ironicznym uśmiechem zapuszcza się w posępne rejony kultury oraz sfery wierzeniowej. Interesują ich miejsca zamieszkałe przez złowróżbne i groteskowe wytwory ludzkiej wyobraźni. Motywem przewodnim Strzygi! jest motyw strachu, a precyzyjniej: strachu w kulturze lub – strachu kulturowego, a także praca wyobraźni i proces wytwarzania wyobrażeń. Ich teksty okraszone są dużą dozą ironii, przytoczeń, mowy pozornie zależnej. Zespół nawiązuje do motywów zaczerpniętych z kultury i/lub historii Polski, Śląska i Europy wieków XVI–XIX. W sferze muzycznej Strzyga! jest projektem akustycznym z dużą domieszką elektroniki. Inspiracje czerpie głównie z muzyki rockowej, a nawet heavymetalowej. W skład zespołu wchodzą: Paulina Nowak (wokal, syntezatory, pianino), Radosław Matysek (gitara akustyczna, ukulele) i Marcel Różanka (perkusja).

Więcej informacji na ich temat znajdziecie tu: Strzyga!.

a


 

Tukej

Zespół nominowany i nagrodzony w finale plebiscytu Dziennika Zachodniego jako osobowość i projekt muzyczny roku 2017. Laureaci Rock Areny i II Śląskiego Przeglądu Kapel. Grali w Radiu Piekary oraz w Telewizji Zabrze. Na swoim koncie mają szereg koncertów plenerowych i klubowych w wielu polskich miastach. Skład zespołu tworzą: Iwona Piękoś (wokal), Alicja Wylężek (wokal), Daniel Łukawski (puzon), Rudolf Waloszczyk (trąbka), Aleksander Keller (kompozycja, gitara elektryczna), Jakub Niemiec (kompozycja, gitara basowa), Mariusz Michalik (perkusja) oraz Łukasz Balczarek (teksty).

Więcej informacji: TUKEJ.

a

 


Wiktoria Jęczek

Młoda piekarska artystka. Od dwóch lat nagrywa covery na YouTube, ale także stara się pisać własne teksty. Udzielała się również gościnnie w refrenach utworów znanych raperów. Jej pasja do muzyki zrodziła się już w szkole podstawowej. Brała udział w licznych konkursach oraz niejednokrotnie występowała przed publicznością. Od roku organizuje koncerty rapowe pod nazwą „Rap Time”.

Zajrzyjcie na jej facebookowy profil: Wiktoria Jęczek.

 

 

a


Wyimaginowani

Wyimaginowani – czyli Bs i Denio. Zespół założony przez Bsa w 2007 roku w Piekarach Śląskich. Grupa reprezentuje własny styl rymowania, który położony na swoich bitach sprawia frajdę po dziś dzień. Zespół wydał trzy płyty, a obecnie pracuje nad czwartą. Koncertują w różnych rejonach kraju, są zawsze chętni do tworzenia nieszablonowego rapu. Na koncie mają wspólne koncerty z takimi artystami jak: Buka, Pokahontaz, Tau, Kleszcz, Wzgórze Ya Pa 3, Wena.

Więcej informacji na profilu Facebook: Wyimaginowani.

 

 


KRiSU

Debiutancki singiel „Uciekam” ukazał się w styczniu, kolejny “Szczerość” w lutym, następne wychodzą marzec,kwiecień. Cała płyta “Pamiętaj” ukaże się jeszcze w 2020 roku. Na płycie znajdzie się 12 utworów plus dwie niespodzianki. Utwory mocno wyróżniające się na tle panujących trendów muzyki rozrywkowej. Powrót do prawdziwej muzyki i tekstów, które opowiadają historię i dają słuchaczom wiele wzruszeń jak i wiele do przemyślenia.
 
Jak artysta pisze sam o sobie?

Muzyka jest dla mnie wszystkim… Bez niej nie byłbym w pełni tym kim jestem. “Music is the soundtrack to my life”. Nie mogę nazwać się muzykiem, gdyż nie mam takiego wykształcenia, ale robię to co kocham i co przynosi mi wiele radości i spełnienia… Rok 2020 jest dla mnie wyjątkowy, wydaję płytę o tytule “Pamiętaj…”, na której znajdziecie 12 wyjątkowych utworów. W swoim życiu zawodowym miałem kontakt z różnymi artystami z mniejszymi jaki i większymi sukcesami na koncie… Nie żałuje niczego tym bardziej tego co już za mną… Najbardziej cenie sobie doświadczenie, które zdobyłem w jakimś stopniu od każdego z kim miałem przyjemność współpracować za co mocno i z całego serca dziękuję.

Więcej informacji na profilu Facebook: KRiSU.


 

 
 
 
 
 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter