Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoBez kategoriiTANIEC

TANIEC

Dodano: 06.08.2018 Autor: Sylwia Łysakowska

Anna Akabalı choreograf, pedagog, tancerka. Edukację rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. Studiowała na Frankfurt University of Music and Performing Arts w Niemczech, gdzie brała udział w spektaklach Jiriego Kyliana, George’a Balanchine’a, Williama Forsythe’a, Marguerite Donlon i Abou Lagra. Tytuł magistra sztuki zdobyła na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2008 – 2010 związana ze Śląskim Teatrem Tańca w Bytomiu brała udział we wszystkich przedstawieniach z repertuaru występując m.in. w Hong Kongu, Islandii, Egipcie. W okresie 2011 – 2018 solistka oraz pedagog w Ankara State Opera and Ballet w Ankarze, Turcja. W latach 2018-2019 wykładowca akademicki na Girne American University – PERA School of Performing Arts na Cyprze Północnym. Od 2020 wykładowca na Uniwersytecie Hacettepe – Państwowym Konserwatorium w Ankarze, Turcja.        
Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
w Warszawie.

Prace choreograficzne:

2020 Rambert. Tryptyk – Sopocki Teatr Tańca / Dance [SIC!] Association. Spektakl stworzony w ramach programu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy (2020) przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca jako część koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

 • 24. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, Lublin – Polska
 • Moldova Festival Contact+, Mołdawia
 • International Dance Space Festival, Odessa – Ukraina
 • Open Theatre, Kijów – Ukraina

2020 solo Inexplicable stworzone w ramach programu rezydencyjnego Artist Residing Program w CerModern – Turcja.

 • 3rd International Solo Contemporary Dance Festival – Turcja
  · Lebanon International Theater Festival for Women’s Monodrama (2021) – Liban
 • Wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Choreografów – Polska

2018 HER HIStory – spektakl stworzony dla Opery Wrocławskiej we współpracy z Baletem Semperoper
w Dreźnie – Niemcy.

2018 solo Sitting:            
               · 1st International Dance Award for Mature Soloists, FIDCDMX – Meksyk
               · ID NIGHT in Hereford – Anglia 
               · 2nd International Solo Contemporary Dance Festival – Turcja    
               · 27th Quinzena de Dança de Almada – Międzynarodowy Festiwal Tańca w ramach
                 Międzynarodowej Platformy Choreografów – Portugalia (2019)
               · Zdobył nagrodę w Konkursie Choreograficznym 3…2…1…TANIEC! – Polska

2018 solo Decision – ODTÜ 15th Dance Days Festival-Ankara –Turcja        
2015 Dziedek do Orzechów – Ankara State Opera and Ballet – Turcja (repertuar główny)   
2014 Yanlışların Suçu – Ankara State Opera and Ballet – Turcja  (repertuar główny)             
2013 Re: Rosas! Project, film utworzony w projekcie został pokazany w Kaaitheater w Brukseli, Sinema    Dans – Ankara Dans Film Festival, Dance Camera Istanbul Festival and Sinema Dans Eskişehir.
2013 Life before death – Ankara State Opera and Ballet – Turcja

               Stypendystka programu „Kultura polska na świecie” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. W 2019 roku rezydentka programu Artist Residing Program w CerModern – Turcja.
Prowadziła wiele warsztatów m.in.:

 • Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej
  w Bytomiu – Polska
 • Państwowe Konserwatorium w Ankarze – Turcja
 • Yuen Long House – Hong Kong
 • Uniwersytet ODTÜ – Turcja
 • PWST w Krakowie – Wydział Teatru Tańca – Polska
 • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – Wydział Tańca – Polska
 • Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Filia w Białymstoku – Polska

Jako tancerka występowała w Polsce, Islandii, Hong Kongu, Egipcie, Turcji, Bośni i Hercegowinie, Portugalii, Anglii i Niemczech.

Email kontaktowy: annaakabali@gmail.com


Kahani Dance Group

Zespół powstał w 2016 roku w Piekarach Śląskich z inicjatywy dwóch tancerek – Kasi Buk i Julii Wolfgarth, które wcześniej były częścią zespołu Saathi. Kahani w bardzo szybkim czasie stało się najczęściej występującą i jedną z najpopularniejszych grup tańca indyjskiego w Polsce. Członkiniami grupy są zarówno tancerki z kilkunastoletnim doświadczeniem wywodzące się z innych zespołów tańca indyjskiego, jak i młode stażem tancerki, które niedawno rozpoczęły swoją przygodę z tańcem indyjskim.

Zespół ten prezentuje różne formy tańca indyjskiego: tańce filmowe (Bollywood, Kollywood, Tollywood), semiklasykę (głównie opierającą się na tańcu kathak i bharatanatyam), tańce folkowe (bhangra, lavani, garba, dhandiya, dappan koothu) oraz fuzje tańca indyjskiego z innymi stylami tanecznymi. Ponadto organizują wydarzenia, malują tatuaże naturalną indyjską henną, prowadzą warsztaty i wykłady. W latach 2017-2020 istniała także grupa dziecięca “Małe Kahani”.

Kahani wystąpiło zagranicą (w Sztokholmie i Genewie) oraz na wielu wydarzeniach w Polsce, m.in. na Festiwalu Kolorów w Katowicach, corocznych obchodach Święta Holi i Diwali w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Dziewczęta tańczyły także podczas kilku wydarzeń w klubie Stodoła w Warszawie, podczas Nocy Sylwestrowej w Pałacu Kultury i Nauki, Dnia Republiki Indii w Hotelu Marriott w Warszawie, Międzynarodowego Dnia Jogi na Polu Mokotowskim, World Travel Show w Ptak Warsaw Expo, konferencji międzynarodowej organizacji IIMUN, Women’s Economic Forum w Katowicach i wielu innych wydarzeniach. Grupa wystąpiła m.in. dla Prezes Sądu Najwyższego RP Małgorzaty Gersdorf oraz dla Rati Agnihotri (indyjskiej aktorki) i Anity Agnihotri (miss Indii), współdzieliła scenę m.in. z Conrado Moreno, grupą Piersi, Edytą Herbuś, Wojciechem Cejrowskim, Ranjeetem Rajwadą, czy międzynarodową gwiazdą Panjabi MC. Dziewczyny często zapraszane są jako gość na ważne wydarzenia, na jednym z nich poznały także bollywoodzką gwiazdę Manishę Koiralę. Stale współpracują z Ambasadą Indii w Warszawie, z Indyjsko-Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kultury z siedzibą w Krakowie, z India International Foundation, z Indian Association of Poland, SIAP – South Indian Association of Poland, IPFA – Indo-Polish Friendship Association, współpracuje też stale z firmami Kina Helios Polska, Razvi Events, Sahara ShishaClub w Łodzi, restauracje Buddha i India Garden w Katowicach oraz ze światowej sławy tancerką brzucha Suraiyą.

Kahani prezentowało się także w “Pytaniu na Śniadanie” w TVP2, w “Pokoju na Poddaszu” w TVP3 Katowice i w serialu “Zakochani po uszy” w TVN7.

Kontakt do artystek Kahani Dance Group:
www.facebook.com
www.instagram.com
www.kahani.pl


Katarzyna Bebiołka 

Tancerka, choreografka, pedagog tańca, nauczyciel wychowania fizycznego. Fundatorka i prezes Fundacji „Ja też tak chcę”.

Przygodę z tańcem współczesnym rozpoczęła w 2005 roku na Ogólnopolskich Warsztatach Tańca Współczesnego w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu. Swoje umiejętności taneczne doskonaliła na międzynarodowych konferencjach tańca współczesnego oraz warsztatach tanecznych, warsztatach terapii przez ruch, warsztacie mistrzowskim z Leszkiem Bzdylem zorganizowanym przez Śląskie Laboratorium Pedagogiki Teatru oraz w warsztatach tanecznych  i pisania o tańcu w ramach To nie jest festiwal w Teatrze Rozbark. Wzięła udział w projekcie Ciało/Medium oraz warsztatach GAGA Krakowskiego Teatru Tańca. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.  Ukończyła Studio Teatru Fizycznego, studia podyplomowe Artystyczne Formy Aktywności Ruchowej oraz kurs choreografii scenicznej prowadzony przez Iwonę Olszowską.

Jako tancerka współpracowała z Integracyjnym Teatrem Tańca Kierunek, Studium Teatru Fizycznego w Bytomiu, Teatrem Bezpańskim. Brała udział w wielu spektaklach, m.in. Neverland finding, Nieprzysiadalnie, White House w choreografii Anny Piotrowskiej,  Mufmi Teatru Rozbark, Wir Życia w choreografii Katarzyny Rybok i Beaty Grzelak-Szewedy ze Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Współpracowała również z Anną Akabali, Leszkiem Bzdylem, Alexeyem Torgunakovem, Jo Stromgrenem Kompani (Norwegia), Joanem Clevillem (Wielkiej Brytanii), Wojciechem Chowańcem, Piotrem Mateuszem Wachem.  Trzykrotnie próbowała swoich taneczno-choreograficznych sił podczas polskiej edycji Solo duo, odbywającej się w Teatrze Rozbark. Pierwsza solowa praca nosiła tytuł Memories, druga Kosmita 1/100, trzecia Woman’s room.

Jest choreografką w Ośrodku Kultury Andaluzja i w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Prowadzi grupy taneczne Morfeo. W 2016 roku otrzymała nagrodę Prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj za zaangażowanie i działania podejmowane w pracy z dziećmi.

Pasjonatka tańca w teorii i praktyce. „Najważniejsze to tańczyć i zarażać tą pasją innych” i ”Tańczę by poznawać siebie i świat” jak sama mówi. W Piekarach Śląskich realizuje wiele pomysłów tanecznych: wiosenny flash mob, Plac Pełen Tańca – impreza z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca pod Honorowym Patronatem Prezydent Sławy Umińskiej-Duraj, Performatywne Rozmowy o Autyzmie – happening opowiadający ruchem świat autyzmu, maratony tańca, prezentacje twórczości tanecznej, mini spektakle, uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Największym przedsięwzięciem artystycznym jest spektakl „Dzieci Wszechświata”, którego premiera miała miejsce w lutym 2019 roku w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Spektakl zainspirowały prace artystyczne śp. Tadeusza Iwańczuka i Lucyny Szpuniar. Projekt objęto Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Kontakt do artystki: Katarzyna Bebiołka.


 

 

 

 

 

 

Udostępnij artykuł