Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaBez kategoriiTANIEC

TANIEC

Dodano: 06.08.2018 Autor: Sylwia Łysakowska

Anna Akabali

Tancerka, pedagog i choreograf związany z Operą Narodową w Ankarze (Turcja). Swoją edukację rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. Po otrzymaniu dyplomu tancerza rozpoczęła naukę na Frankfurt University of Music and Performing Arts w Niemczech. Po powrocie do kraju związała się ze Ślaskim Teatrem Tańca. Od 2011 roku jest tancerką i pedagogiem w Operze Narodowej w Turcji. Występowała w Polsce, Islandii, Hong Kongu, Egipcie, Turcji, Bośni i Hercegowinie, Niemczech. Prowadziła też liczne warsztaty m.in. na Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu. W 2014 r. stworzyła swoją pierwszą choreografię dla Opery Narodowej „Yanlışların Suçu“, a rok później stworzyła współczesną wersję “Dziadka do orzechów”.

Kontakt do artystki: Anna Akabali.

 

 


 Zespół Tańca Indyjskiego Kahani

Zespół powstał w 2016 roku w Piekarach Śląskich z inicjatywy dwóch tancerek – Kasi Buk i Julii Wolfgarth. Kahani w bardzo szybkim czasie stało się najczęściej występującą i jedną z najpopularniejszych grup tańca indyjskiego w Polsce. Obecnie grupa liczy 7 tancerek. Zespół ten prezentuje różne formy tańca indyjskiego: tańce filmowe (Bollywood, Kollywood, Tollywood), semiklasykę (głównie opierającą się na tańcu kathak i bharatanatyam), tańce folkowe (bhangra, lavani, garba, dhandiya, dappan koothu) oraz fuzje tańca indyjskiego z innymi stylami tanecznymi. Kahani wystąpiło na wielu wydarzeniach w Polsce, m.in. na Festiwalu Kolorów w Katowicach, obchodach Święta Holi i Diwali w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Było też częścią spektaklu „Pustynne Tajemnice”, organizowanego przez światowej sławy tancerkę orientalną Suraiyę. Dziewczęta tańczyły także podczas Nocy Sylwestrowej w Pałacu Kultury i Nauki, Dnia Republiki Indii w Hotelu Marriott w Warszawie, Międzynarodowego Dnia Jogi na Polu Mokotowskim, World Travel Show w Ptak Warsaw Expo i wielu innych wydarzeniach.

Więcej informacji oraz kontakt do tancerek: Kahani Dance Group.

 


Katarzyna Bebiołka 

Tancerka, choreografka, pedagog tańca, nauczyciel wychowania fizycznego. Fundatorka i prezes Fundacji „Ja też tak chcę”.

Przygodę z tańcem współczesnym rozpoczęła w 2005 roku na Ogólnopolskich Warsztatach Tańca Współczesnego w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu. Swoje umiejętności taneczne doskonaliła na międzynarodowych konferencjach tańca współczesnego oraz warsztatach tanecznych, warsztatach terapii przez ruch, warsztacie mistrzowskim z Leszkiem Bzdylem zorganizowanym przez Śląskie Laboratorium Pedagogiki Teatru oraz w warsztatach tanecznych  i pisania o tańcu w ramach To nie jest festiwal w Teatrze Rozbark. Wzięła udział w projekcie Ciało/Medium oraz warsztatach GAGA Krakowskiego Teatru Tańca. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.  Ukończyła Studio Teatru Fizycznego, studia podyplomowe Artystyczne Formy Aktywności Ruchowej oraz kurs choreografii scenicznej prowadzony przez Iwonę Olszowską.

Jako tancerka współpracowała z Integracyjnym Teatrem Tańca Kierunek, Studium Teatru Fizycznego w Bytomiu, Teatrem Bezpańskim. Brała udział w wielu spektaklach, m.in. Neverland finding, Nieprzysiadalnie, White House w choreografii Anny Piotrowskiej,  Mufmi Teatru Rozbark, Wir Życia w choreografii Katarzyny Rybok i Beaty Grzelak-Szewedy ze Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Współpracowała również z Anną Akabali, Leszkiem Bzdylem, Alexeyem Torgunakovem, Jo Stromgrenem Kompani (Norwegia), Joanem Clevillem (Wielkiej Brytanii), Wojciechem Chowańcem, Piotrem Mateuszem Wachem.  Trzykrotnie próbowała swoich taneczno-choreograficznych sił podczas polskiej edycji Solo duo, odbywającej się w Teatrze Rozbark. Pierwsza solowa praca nosiła tytuł Memories, druga Kosmita 1/100, trzecia Woman’s room.

Jest choreografką w Ośrodku Kultury Andaluzja i w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Prowadzi grupy taneczne Morfeo. W 2016 roku otrzymała nagrodę Prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj za zaangażowanie i działania podejmowane w pracy z dziećmi.

Pasjonatka tańca w teorii i praktyce. „Najważniejsze to tańczyć i zarażać tą pasją innych” i ”Tańczę by poznawać siebie i świat” jak sama mówi. W Piekarach Śląskich realizuje wiele pomysłów tanecznych: wiosenny flash mob, Plac Pełen Tańca – impreza z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca pod Honorowym Patronatem Prezydent Sławy Umińskiej-Duraj, Performatywne Rozmowy o Autyzmie – happening opowiadający ruchem świat autyzmu, maratony tańca, prezentacje twórczości tanecznej, mini spektakle, uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Największym przedsięwzięciem artystycznym jest spektakl „Dzieci Wszechświata”, którego premiera miała miejsce w lutym 2019 roku w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Spektakl zainspirowały prace artystyczne śp. Tadeusza Iwańczuka i Lucyny Szpuniar. Projekt objęto Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Kontakt do artystki: Katarzyna Bebiołka.


 

 

 

 

 

 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter