Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaKulturaPiekarskie Forum Kobiet w SDK

Piekarskie Forum Kobiet w SDK

Dodano: 19.02.2021 Autor: Andrzej Zazgórnik

Mobilna wystawa „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” przedstawia – w postaci wielkoformatowych memów – trzydzieści bohaterek z przełomu XIX i XX wieku. Przybliża miłośnikom historii i regionu sylwetki kobiet w szczególny sposób związanych z burzliwą historią Górnego Śląska. Wydarzenie, na które zaprasza Piekarskie Forum Kobiet, organizowane jest w Spółdzielczym Domu Kultury zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2021 roku.

Finisaż wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” zorganizowany zostanie 26 lutego o godzinie 19:00 w Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Kazimierza Wielkiego 1. Wezmą w nim udział Panie zaangażowane w działalność Piekarskiego Forum Kobiet, a zapisy na to spotkanie już trwają:

Warto podkreślić, że w wydarzeniu – organizowanym zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, zatem przy ograniczonej liczbie gości – mogą uczestniczyć osoby spoza Piekarskiego Forum Kobiet. Zobowiązane są do telefonicznego zgłoszenia chęci udziału pod numerem 32 287-19-00. Z osobami zapisanymi tą drogą organizatorzy skontaktują się w celu potwierdzenia udziału i dostępności wolnego miejsca.

Wydarzenie poświęcone mało znanym bohaterkom wydarzeń historycznych ściśle związanych z dziejami Górnego Śląska wypełnia lukę w opowiadaniu historii tego europejskiego, wielokulturowego regionu. Spojrzenie na wielką i małą historię oczyma kobiet inaczej rozkłada akcenty, umożliwia opowiadanie o tym, co nie tylko nieznane, ale czasem wyparte i schowane głęboko w kobiecej zbiorowej pamięci. Wojna czy powstanie zapamiętane przez kobiety to obraz inny niż męskie wspomnienie. Codzienność, drugi plan „wielkiej historii” przez lata wydawał się tematem nieinteresującym dla badaczy, muzealników czy interpretatorów postindustrialnego dziedzictwa. Dlatego nie przeczytacie o bohaterkach wystawy w podręcznikach do regionalnej historii. W oczach wielu nadal nie jest bohaterstwem samotne zajmowanie się domem, wychowanie czeladki dzieci, bycie powstanką, sanitariuszką, kurierką, mówczynią propagandowych wieców, lekarką frontową, daktylografką, tłumaczką, propagandystką czy aktywną cywilistką.

Spotkanie skupione wokół wystawy organizowane jest zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 11 lutego 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii, zgodnie z którym działalność ww. instytucji kultury zostaje przywrócona warunkowo do 28 lutego br.

 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter