Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd Miastapromocja miastaNagrodyFont “Heneczek” z nagrodą Polish Graphic Design Awards 2017

Font “Heneczek” z nagrodą Polish Graphic Design Awards 2017

Dodano: 19.06.2018 Autor: Andrzej Zazgórnik

18 czerwca na konferencji Element Talks w Warszawie zostały rozdane nagrody Polish Graphic Design Awards 2017 za najlepsze realizacje graficzne minionego roku. Wśród laureatów tego prestiżowego konkursu znalazł się Damian Langosz, który otrzymał główną nagrodę w kategorii tekstowych krojów pisma za przygotowanie fontu “Heneczek”.

Krój pisma Heneczek powstał na zlecenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich w związku z 200. rocznicą urodzin Teodora Heneczka (1817-1888) i 170. rocznicą otwarcia w naszym mieście jednej z pierwszych polskich drukarni na Górnym Śląsku. Projekt edukacyjno-historyczny “Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka”, został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w programie “Patriotyzm Jutra” i oprócz zaprojektowania kroju pisma obejmował również warsztaty drukarskie i papiernicze, wystawę historyczną i konkurs historyczno-literacki.

Uwspółcześniona wersja kroju bazowała na czcionce sprzed 170 lat, posiadającej wiele sprzecznych elementów jak np. wąską minuskułę i szerszą majuskułę i wersaliki. Część cech czcionki została odrobinę złagodzona, aby poprawić jej czytelność. Zaledwie po 6 miesiącach od publikacji fontu na stronie www.1001freefonts.com, został on pobrany przez blisko 11 tysięcy użytkowników z całego świata. Dystrybucja kroju pisma w Internecie wraz z anglojęzycznym komentarzem mówiącym o samym drukarzu i okolicznościach powstania czcionki, przyczyniła się w znaczący sposób do promocji na świecie polskiej historii, języka i kultury, a także samego Górnego Śląska i piekarskich tradycji wydawniczych. Wiele instytucji i podmiotów w Piekarach Śląskich zadeklarowało wdrażanie kroju Heneczek w korespondencji, dokumentach i materiałach promocyjnych, co zwiastuje wzmocnienie długofalowej pamięci o Teodorze Heneczku.

Damian Langosz – absolwent wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i zdobywca wyróżnienia za najlepszy dyplom w 2010 r. Autor kroju skończył Akademicki Kurs Typograficzny, regularnie bierze udział w wykładach i warsztatach na temat projektowania krojów pism – najczęściej w słoweńskich warsztatach projektowania pisma Typeclinic. Od 2015 r. współpracuje z Marianem Misiakiem i projektuje kroje dla Threedotstype – polskiego sklepu fontowego.

Praca nad Heneczkiem, jak wspominał w 2017 roku Damian Langosz, była ciekawym, ale wymagającym wyzwaniem:

Przyznam na początku, że nie lubię krojów klasycystycznych.
Takim krojem jest Heneczek, czy też dokładniej taka jest czcionka,
na podstawie której powstał. Czasami warto jednak pracować
nad rzeczami, które nie wydają się przyjemne i stanowią pewne wyzwanie. Odwzorowanie fontu było wymagające – brakowało mi prawdziwej czcionki, a same druki były niedokładne i wymagały interpretacji. Jednakże to pozwalało mi na pewną wolność i zrozumienie,
jak funkcjonuje taki krój. Wykonanie Heneczka sprawiło mi
mnóstwo frajdy i w przyszłości rozwinę go jeszcze bardziej.

Obecnie trwają prace nad rozszerzoną wersją fontu pod nazwą “Heneczek Pro”, która będzie dystrybuowana przez Threedotstype i będzie zawierała wszystkie znaki typograficzne w wielu językach.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter