Kalendarz wydarzeń
Urząd Miastapromocja miastaMiasta partnerskieKobuleti – uzdrowisko nad Morzem Czarnym

Kobuleti – uzdrowisko nad Morzem Czarnym

Dodano: 21.09.2017 Autor: mpawlik

24 października 2016 roku podpisana została umowa o partnerstwie i wzajemnej współpracy pomiędzy miastami Piekary Śląskie i gruzińskim Kobuleti.

Piekary Śląskie nawiązały współpracę z miastem Kobuleti – najbardziej znanym po Batumi kurortem nadmorskim w Gruzji – 24 października 2016 roku. Dokument w obecności Zuraba Pataradze, premiera Autonomicznej Republiki Adżarii sygnowali: prezydent Piekar Sława Umińska-Duraj i gubernator Kobuleti Sulkhan Evgenidze.

Kobuleti to drugie najludniejsze miasto w Adżarii. Według danych z 2014 roku zamieszkuje je 19 700 ludzi. Miasto rozciąga się na odcinku 12 km wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Jest uzdrowiskiem – leczy się tu choroby układu krążenia, nerwowego i oddechowego.

Dużą popularnością w Kobuleti cieszy się plaża. Tym, którzy wolą ustronne miejsca, warto jednak polecić dzikie plaże zaczynające się przy północnym krańcu Kobuleti. W Kobuleti znajduje się też znana twierdza Petra. Forteca była ważnym obiektem obronnym, strategicznie położonym na szlaku handlowym łączącym Gruzję, z Armenią i Iranem.

W mieście panuje klimat ciepły umiarkowany. Opady deszczu są znaczące, występują nawet podczas suchych miesięcy. Najcieplejszym miesiącem w roku jest sierpień ze średnią temperaturą 22,6 °C, z kolei najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą 5,8 °C.

18 maja do Piekar Śląskich przyjechała delegacja z Gruzji. Gościli u nas: Giorgi Gogitidze – Asystent Gubernatora, Nukri Bezhanidze – Zastępca Przewodniczącego Rady i tłumaczka Salome Khinikadze. Podczas wizyty prowadzone były dalsze rozmowy na temat współpracy. Przybliżone zostały także gościom historia, kultura oraz walory turystyczne Piekar Śląskich.

W załączeniu skany umowy o partnerstwie i wzajemnej współpracy.

 

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter