Kalendarz wydarzeń
Urząd Miastapromocja miastaMiasta partnerskieKromieryż

Kromieryż

Dodano: 21.09.2017 Autor: mpawlik

Kromieryż, nazywane klejnotem Republiki Czeskiej i perłą regionu Hany, to jedno z najpiękniejszych miast czeskich Moraw, z którym w 2002 roku Piekary Śląskie podpisały umowę partnerską o współpracy.

Historia jego założenia sięga XII wieku – w Kromieryżu krzyżowały się ważne szlaki handlowe Solny i Bursztynowy. Miejscem, wokół którego od początku istnienia rozwijało się miasto, była rezydencja biskupów ołomunieckich, dziś znana jako Zamek Arcybiskupi. Wokół pałacu, na powierzchni 64 ha., roztacza się jeden z największych zabytkowych ogrodów w Czechach. Ponadto, miasto szczyci się ogrodem kwiatowym w stylu włoskiego renesansu. Te trzy zabytki w roku 1998 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W 2004 roku Piekary Śląskie zorganizowały wielki festyn miejski, na którym prezentowano dorobek kulturalny obydwu miast. Podczas Dni Czeskich, na których gościliśmy artystów, przedsiębiorców i władze miasta Kromieryż, starosta czeski zaprosił wszystkich piekarzan do odwiedzin w swoim mieście. W 2006 roku skorzystaliśmy z zaproszenia W ramach dni Piekar Śląskich w Kromieryż zaprezentowano galerię prac malarskich i zdjęć, wystąpili też soliści z repertuarem operowym i operetkowym. Dniom Piekar Śląskich towarzyszył Jarmark Rzemieślniczy. Wystawcy z Czech, Słowacji i rzemieślnicy z Piekar Śląskich prezentowali swoje wyroby na rynku. Wyroby cukierników, piekarzy i wędliniarzy z Piekar miały ogromne powodzenie, a pozostałe stanowiska do końca kiermaszu były oblegane przez Kromieryżan. Jarmarkowi na rynku towarzyszyły występy zespołów z Polski: wokalno- tanecznej grupy Ychtis, zespołu folklorystycznego Mały Śląsk oraz chóru gospel Totus Tuus. Na zakończenie piekarskiego dnia zagrała Górnicza Orkiestra Dęta „Piekary Julian”, prezentując m.in. z wiązankę czeskich „szlagrów” i solowych występów. W sumie, podczas „piekarskiego” weekendu, Kromieryż odwiedziło ponad pół tysiąca mieszkańców Piekar Śląskich.

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter