Kalendarz wydarzeń
Urząd Miastapromocja miastaMiasta partnerskieMarija Bistrica – miasto kultu maryjnego

Marija Bistrica – miasto kultu maryjnego

Dodano: 21.09.2017 Autor: mpawlik

Marija Bistrica i Piekary Śląskie – dwa europejskie miasta – nawiązały współpracę międzynarodową, zapoczątkowując wymianę doświadczeń społecznych, kulturowych, a także religijnych. List intencyjny w tej sprawie został podpisany przez przedstawicieli władz miast 17 marca 2017 roku.

Partnerskie porozumienie pomiędzy miastami Marija Bistrica, a Piekarami Śląskimi to inicjatywa prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj. List intencyjny w tej sprawie został podpisany przez przedstawicieli władz miast 17 marca 2017 roku.

W Marija Bistrica znajduje się najważniejsze chorwackie sanktuarium maryjne z późnogotycką, drewnianą figurą Matki Bożej z XV wieku – obiektem kultu. Piekary zaś są nazywane duchową stolicą Śląska – jednego z obszarów Polski. Wizytówkę miasta stanowi Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja, wzniesiona w latach 1841-1846, zaś Matka Boża Piekarska jest patronką ludzi pracy w całym regionie. Oba miasta odwiedzają co roku tysiące pielgrzymów.

To nie koniec podobieństw. Zarówno Chorwaci, jak i Polacy są wielkimi patriotami. Narody zacięcie walczyły o niepodległość swoich krajów. Chorwacja uzyskała ją w 1991 roku po około 915 latach starania się o nią, natomiast Polska w 1918 roku – 123 lata po zaborach. W 2011 r. miało miejsce kolejne ważne wydarzenie, splatające losy obu państw. Chorwacja podpisała traktat akcesyjny z Unią Europejską, której członkiem stała się 1 lipca 2013 r. Wspierał ją w tych dążeniach Paweł II – papież Polak.

Dla mieszkańców Marija Bistricja i Piekar Śląskich podjęta współpraca jest szansą na pogłębienie wiedzy o historii i kulturze partnerskich miast, ale też krajów, mających ze sobą tak wiele wspólnego. Należy także wspomnieć o  walorach turystycznych najpiękniejszych terenów w obu państwach, które Polacy i Chorwaci mają możliwość wzajemnie poznać.

Delegacja Piekar Śląskich wizytowała w Chorwacji kilka dni. W trakcie tego krótkiego pobytu odwiedziła miejsca, które są symbolem dążenia Chorwacji do niepodległości, takie jak główna nekropolia – Mirogoj, z grobami Stjepana Radića i Franjo Tuđmana, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów i znicze. Była też w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu z sarkofagiem błogosławionego kardynała Alojzijego Stepinacia. Wizyta ta z pewnością nie było ostatnią.

Porozumienie pomiędzy miastami to ważny krok w poszerzeniu kontaktów międzynarodowych, które to w efekcie może wpłynąć pozytywnie na wszystkie dziedziny życia społeczności zarówno Piekar Śląskich, jak i miasta Marija Bistrica.

18 kwietnia Piekary Śląskie odwiedziła Andrea Bekić – ambasador Republiki Chorwacji w Polsce. Spotkała się z wiceprezydentem Piekar Śląskich Krzysztofem Turzańskim, Dariuszem Gackiem – prezesem Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich i posłem Tomaszem Głogowskim. Towarzyszyli jej mąż i syn.

Prowadzone podczas wizyty rozmowy dotyczyły perspektyw współpracy i podobieństw pomiędzy Piekarami Śląskimi, a miastem Marija Bistrica. Ambasador zadeklarowała pomoc w rozwijaniu tej współpracy. Pojawiło się kilka interesujących pomysłów tworzenia „turystycznych szlaków pielgrzymkowych” dla gości z Polski w Chorwacji i odwrotnie.

W załączeniu skany listu intencyjnego o partnerstwie i wzajemnej współpracy.

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Pliki do pobrania