Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd Miastapromocja miastaHonorowi obywateleprof. Jerzy Buzek

prof. Jerzy Buzek

Dodano: 25.04.2017 Autor: Sylwia Łysakowska

W roku 2009 Uchwałą Nr XXXVIII/421/09 z dnia 21.05.2009 r. Rada Miasta przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta prof. Jerzemu Buzkowi – obecnie Przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego.

Jerzy Buzek (ur. 3 lipca 1940 w Śmiłowicach na Zaolziu) – polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, a od 14 lipca 2009 jego przewodniczący.

Prof. Jerzy Buzek ukończył studia na Wydziale Mechaniczno – Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach, gdzie w 1969 roku zdobył stopień doktora nauk technicznych.

Na początku lat osiemdziesiątych Jerzy Buzek rozpoczął prace z dziedziny ochrony środowiska, w szczególności ochrony powietrza. W 1992 roku kierował ogólnopolskim zespołem specjalistów przy opracowywaniu ekspertyzy PAN w tej dziedzinie oraz współorganizował Konsorcjum Ochrony Powietrza. Był członkiem i Sekretarzem Naukowym Komitetu Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN oraz Rady Redakcyjnej głównego polskiego czasopisma naukowego z tej dziedziny – “Inżynieria Chemiczna i Procesowa”. W międzyczasie zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego, a następnie tytuł profesora nauk technicznych.

We wrześniu 1980 roku profesor Buzek rozpoczął działalność w “Solidarności”. Po 17 latach, w lutym 1997 r. został koordynatorem zespołu ekspertów gospodarczych AWS. Opracowany wtedy program AWS stał się jednym z głównych elementów zwycięskiej kampanii wyborczej do parlamentu a Jerzy Buzek został posłem na Sejm RP. 17 października został desygnowany na szefa Rady Ministrów.

W styczniu 1999 roku został przewodniczącym partii politycznej Ruch Społeczny AWS, która miała w parlamencie ponad stu posłów i senatorów. W 1998 razem z żoną postanowił powołać Fundację na Rzecz Rodziny.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter